Czołgi na stałe wyjadą z Golęcina. Pancerne zabytki trafią na Ławicę

Poznań

Muzeum Broni Pancernej CSWL w PoznaniuCzołgi w hangarach na Golęcinie

Eksponaty Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu wkrótce trafią w nowe miejsce. Czołgi, działa, czy tankietki przeniesione zostaną z dotychczasowej placówki na Golęcinie, do kompleksu wojskowego przy ul. Lotniczej na Ławicy. Otwarcie nowego muzeum ma nastąpić w 2017 roku.

Obecnie muzeum mieści się w koszarach Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, na poznańskim Golęcinie. Zgromadzono tam dotychczas ponad 50 zabytkowych pojazdów militarnych. Jednak powoli zaczyna brakować miejsca na kolejne, które od czasu do czasu dołączają do istniejącej kolekcji. Co więcej, ze względu na fakt, iż muzeum znajduje się na terenie jednostki wojskowej, nie można wejść do niego "z ulicy". Otwierane dla zwiedzających jest przy specjalnych okazjach. Teraz ma się to zmienić.

Przenosiny na Lotniczą

- W Ministerstwie Obrony Narodowej podjęto działania, aby na bazie kolekcji sprzętu pancernego zgromadzonego w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, utworzyć Muzeum Broni Pancernej Oddziału Muzeum Wojska Polskiego. Dla szerokiej publiczności otwarty zostanie nowy obiekt kulturalny popularyzujący historię polskiej wojskowości. Siedzibą przyszłego muzeum będzie działka w kompleksie wojskowym przy ul. Lotniczej - informuje Andrzej Tułowiecki, rzecznik prasowy Muzeum Wojska Polskiego.

Aktualnie w przygotowaniu jest harmonogram działań prawno-finansowych i organizatorskich dla zrealizowania tego projektu. Muzeum ma zostać otwarte w 2017 roku.

Zobacz eksponaty MBP w Poznaniu:

Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Broni Pancernej CSWL w Poznaniu