Poznań

Możdżer, goście i 6 plenerowych koncertów

Poznań


Sześć koncertów jazzowych w wykonaniu pianisty Leszka Możdżera i jego gości przewiduje program plenerowego II Enter Music Festiwal, który odbędzie się na początku czerwca w Poznaniu.

- Mamy w tym roku dobry, kolorowy festiwal. Zagrają dla nas wybitny harfista kolumbijski Edma Castaned, ale będzie też zespół Nilsa Landgrena, który po raz pierwszy i jedyny w tym roku zagra w Polsce - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny festiwalu Leszek Możdżer.

Sprawdź program

Pierwszego dnia dwudniowej plenerowej imprezy (5-6 czerwca) zagrają: pochodzšcy z Kolumbii harfista Edma Castaned ze swoim trio, szwedzki puzonista Nils Landgren z zespołem, oraz wybitny szwedzki kompozytor i kontrabasista jazzowy Lars Danielsson ze swoim kwartetem.

Drugiego dnia będzie można posłuchać pierwszego w Polsce skrzypcowego kwartetu grającego jazz - Atom String Quartet oraz warszawską grupę Cellonet, składająca się ze znakomitych polskich wiolonczelistów, którzy w Poznaniu zagrają razem z Leszkiem Możdżerem.

Tego dnia Leszek Możdżer zaprezentuje swój projekt Lutosphere, podczas którego interpretuje jazzowo utwory Witolda Lutosławskiego.

5-6 czerwca, w Poznań nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Na zakończenie festiwalu jego dyrektor zagra wraz młodymi muzykami, którzy wezmą udział w warsztatach, przeznaczonych dla studentów akademii i uczniów szkół muzycznych. Sekstet zagra utwory z płyty Możdżera Talk to Jesus.

- To jest moim zdaniem najlepszy sposób warsztatów muzycznych - przygotowanie wspólnego koncertu i tak chcemy w tym roku zrobić - powiedział Możdżer.

Zaczęło się od Śmietany

Idea festiwalu Enter narodziła się dwa lata temu podczas koncertu nad brzegiem jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu znanego gitarzysty jazzowego Jarosława Śmietany. Ciepło przyjęty występ sprawił, że organizatorzy postanowili rozbudować formułę imprezy.

Leszek Możdżer został dyrektorem artystycznym festiwalu i od zeszłego roku zaprasza do Wielkopolski podobnych sobie artystów z całej Europy.

Leszek Możdżer jest cenionym pianistą zarówno w kraju, jak i za granicą, swoim kunsztem wprawia w podziw znawców muzyki i zupełnych amatorów, bo - jak mówi - nie liczy się rodzaj muzyki, lecz człowiek, który tworzy dźwięki. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. W 1996 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Autor: par / Źródło: PAP