Poznań

Modernistyczny spacerek po mieście

Poznań

TVN24 Poznań | Marcin MiklaszewskiOrganizatorem tej „lekcji historii” był Marcin Stachowiak

Mieszkańcy Poznania podczas sobotniego spaceru zwiedzili modernistyczne zabytki miasta. Tym razem przespacerowali się Alejami Niepodległości.

Spacer wyruszył z pod Starego Browaru, najbardziej rozpoznawalnego centrum handlowego Poznania. Następnie mieszkańcy udali się pod Collegium Novum, aktualnie siedzibę dwóch wydziałów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Przyjrzano się również pierwszemu poznańskiemu wieżowcowi Miastoprojektu. Kolejnym przystankiem spacerowiczów była aktualna siedziba Urzędu Wojewódzkiego. Następnie uczestnicy spaceru przeszli pod Collegium Iuridicum Novum, aktualną siedzibę Wydziału Prawa i Administracji UAM. Jak ważnym budynkiem dla uczelni jest Collegium Iuridicum Novum świadczy fakt, że jako jeden z niewielu nie zostanie przeniesiony na Morasko. Ostatnim przystankiem był Hotel Polonez, który zostanie wkrótce wyburzony.

I stare, i nowe

Budynki zwiedzane przez spacerowiczów powstawały w różnych okresach, najmłodszym z nich było Collegium Iuridicum Novum oddane do użytku dwa lata temu, a najstarszym Stary Browar powstały w drugiej połowie XIX w. Uczestnicy spaceru poznali po drodze historię wielu innych mniejszych, lecz również ciekawych poznańskich budowli. Organizatorem tej "lekcji historii" był Marcin Stachowiak, pasjonat modernizmu w sztuce i architekturze, prowadzący blog Modernistyczny Poznań.

Autor: mm//ec / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań | Marcin Miklaszewski