Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego opuszcza Poznań

Adam CiereszkoMuzeum oferowało między innymi kino powstańcze

W piątek wieczorem ostatni widzowie zwiedzili Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego w jednym z centrów handlowych w Poznaniu. Placówkę odwiedziło prawie 28 tys. osób. W tym roku ekspozycja pokazana zostanie jeszcze w dwóch miastach.

Wystawa w centrum handlowym została zakończona, jednak organizatorzy planują pokazać ekspozycję w dwóch innych wielkopolskich miastach. Ich nazwy nie zostały jeszcze podane. Z okazji kolejnej rocznicy wybuchu powstania, muzeum ma powrócić do Poznania i pokazać nową odsłonę wystawy rozszerzoną o eksponaty i atrakcje multimedialne.

28 tysięcy od rocznicy

Muzeum otwarto 27 grudnia 2013 r., w 95. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w jednym z centrów handlowych sąsiadujących z dworcem kolejowym Poznań Główny.

- Ostatecznie mieliśmy prawie 28 tys. widzów, jest to duży sukces muzeum, a zwłaszcza pomysłu na pokazanie historii Powstania Wielkopolskiego w formie multimedialnej, jak i w otoczeniu centrum handlowego – przekonuje Agnieszka Wiśniewska, prezes Fundacji Wielkopolska Brand - pomysłodawcy i organizatora muzeum.

Broń, filmy i żywa historia

W muzeum można było zobaczyć odznaczenia, broń, czy mundury, jednak według organizatorów największą atrakcją były materiały prezentowane na urządzeniach mobilnych oraz ekranach i stołach dotykowych.

- Działania wojenne można było prześledzić na interaktywnej podłodze wizualizującej mapę Wielkopolski, a za pomocą dużych ekranów dotykowych zaprezentowana została geneza, działania powstańcze oraz kalendarium – przypomina rzeczniczka muzeum Anna Przygocka.

We współpracy z lokalną telewizją, organizatorzy przygotowali także kino powstańcze, czyli małą salę, w której można obejrzeć kilkanaście filmów.

W weekendy grupa rekonstrukcyjna prowadziła "żywe lekcje historii", ekspozycje oglądały też wycieczki szkolne z całego kraju.

Każdy kto chciał, mógł zwiedzić muzeum za darmo. Teraz Mobilne muzeum pojawi się w innych miastach:

Autor: kk/roody/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adam Ciereszko

Pozostałe wiadomości