Poznań

Młodszy brat "Brydzi" na testach

Poznań

MPK Poznań | M. NaderNa ulicach Poznania pojawił się kolejny autobus hybrydowy

MPK Poznań kolejny raz testuje pojazd Solarisa. Teraz na ulice wyjechał hybrydowy autobus Urbino 12 z ekologicznym napędem. Kursować będzie do soboty. W środę jeździ na linii 63.

- Podróżni podchodzą do mnie i pytają czy firma kupi takich więcej – mówi Darek Berger, kierowca, który prowadzi Urbino 12.

Pojazd wzbudza zainteresowanie nie tylko młodych. - Raz podeszła do mnie starsza pani, mówiąc że czuje się tu jak na pokładzie samolotu – dodaje Berger.

Autobus wyróżnia kolorowe wnętrze. W środku jest nawet fotelik dla dzieci i wesołe grafiki.

Hybryda z Bolechowa wozi już pasażerów norweskiego Oslo, francuskiego Toulon czy zamieszkujących wyspę Reunion na Oceanie Indyjskim.

Młodsze dziecko Solarisa

Po Poznaniu od 2008 roku jeździ już jeden autobus hybrydowy. Poznaniacy mówią na niego pieszczotliwie - "Brydzia".

Urbiono 12 - nowy pojazd hybrydowy, który jest testowany przez Miesjkie Przedsiębiorstwo Komunikacji wyposażony został w system „start/stop”. Oznacza to, że po zatrzymaniu pojazdu, silnik się automatycznie wyłącza, a przy ruszaniu uruchamia.

Dzięki temu podczas postoju nie emituje dodatkowych zanieczyszczeń. Oprócz tradycyjnego spalinowego silnika Cummins ISB6.7EV o mocy 220 koni mechanicznych i pojemności 6,7 litra, Solaris Urbino 12 Hybrid posiada zasilanie z czterech baterii litowo-jonowych, umieszczonych w podestach pod siedzeniami, w środkowej części pojazdu. Baterie magazynujące energię elektryczną o napięciu 340 woltów, ładowane są podczas hamowania autobusu, dzięki czemu nie wymagają zewnętrznych źródeł zasilania.

Autor: FC/par / Źródło: MPK Poznań

Źródło zdjęcia głównego: MPK Poznań | M. Nader

Pozostałe wiadomości