Masz samochód? Zostaw go w domu i nie kasuj biletu

Poznań

Miasto PoznańOd poniedziałku przez tydzień każdy właściciel samochodu może korzystać z komunikacji publicznej za darmo

W Poznaniu rozpocznie się w poniedziałek "Tydzień bez samochodu". Kierowcy, którzy w tym czasie zostawią auta w domu, będą mogli jeździć bezpłatnie komunikacją miejską.

- Akcja ma uświadomić nam wszystkim, że samochód to nie jedyny środek transportu w mieście. Chcielibyśmy, żeby ci, którzy korzystają z samochodów próbowali i zobaczyli, jak da się jeździć bez samochodu po mieście. Mam nadzieję, że przez tydzień będą mieli okazję przekonać się, że środki transportu miejskiego są prawie tak wygodne jak samochody i że można po mieście poruszać się nimi szybko i sprawnie - powiedział na konferencji prasowej zastępca prezydenta Poznania Mirosław Kruszyński.

Jest dowód jest gratis

Od 16 do 22 września każda osoba z dowodem rejestracyjnym samochodu będzie mogła za darmo korzystać z transportu publicznego organizowanego przez Zarząd Transportu Miejskiego. Celem jest promowanie transportu i przekonanie potencjalnych pasażerów do korzystania z komunikacji miejskiej.

- Chcemy spowodować, żeby ta grupa, która na co dzień porusza się samochodem, chciała skorzystać przez tydzień z komunikacji miejskiej i być może zostanie przy tym rozwiązaniu. To w naszym dobrze pojętym interesie, ponieważ przesiadka z samochodów na autobusy i tramwaje powinna spowodować zmniejszenie ruchu aut, czyli mniejsze korki i również mniejszą emisję spalin - powiedział dyrektor ZTM w Poznaniu Bogusław Bajoński.

Na koniec festyn

Akcja zakończy się w niedzielę festynem zorganizowanym w centrum Poznania. Będzie na nim można zobaczyć autobus wyposażony w system obsługujący nową kartę aglomeracyjną oraz złożyć wniosek o otrzymanie tej karty. 22 września w Unii Europejskiej odbędzie się Europejski Dzień bez Samochodu, który zakończy zainicjowany przez Komisję Europejską w 2002 roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu.

Początki we Francji

Idea Europejskiego Dnia bez Samochodu powstała w 1998 r. we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że możliwe jest życie w mieście bez samochodu. W Polsce Dzień bez Samochodu obchodzony jest od 2002 r.

Autor: kk//ec / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Miasto Poznań