Marsz Pamięci w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej

Marsz Pamięci w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej
Marsz Pamięci w przeddzień rocznicy katastrofy smoleńskiej
Tomasz Pluciński | TVN24 Poznań
Tomasz Pluciński | TVN24 PoznańCzłonkowie marszu niejednokrotnie używali słowa "zamach"

Dzień przed trzecią rocznicą katastrofy smoleńskiej ulicami Poznania przeszedł Marsz Pamięci. Wśród członków pochodu dominowały hasła antyrządowe. Uczestnicy odśpiewali też hymn narodowy.

- Polskę zdradzili ci, którzy udają, że nią rządzą. Zdradził Tusk, zdradził Komorowski. Była to zdrada dokonana na prezydencie, ale najważniejsza zdrada, to ta dokonana na Polsce - mówił jeden z prowadzących marsz.

"Winowajcy z Warszawy"

Słowo "zamach" padało w czasie marszu wielokrotnie.

- Ci ludzie, którzy przygotowywali zamach na prezydenta Kaczyńskiego, przygotowali go również na suwerenność Polski. Plan zamachu był z pewnością przygotowywany długo. Nie byli to tylko winowajcy z Rosji, ale winowajcami są również ci, którzy siedzą w Warszawie - słychać było w czasie marszu.

Złożyli kwiatki i pochylili głowy

Wśród członków pochodu była Lidia Dudziak, radna z Prawa i Sprawiedliwości.

- Co miesiąc tu przychodzimy. Dziś jest nas wyjątkowo dużo, bo jest wyjątkowa uroczystość. Przyszliśmy w pochodzie, wcześniej była msza święta w kościele. Teraz złożymy kwiaty i pochylimy głowy. Będziemy się modlić, żeby jak najszybciej wyjaśnić przyczyny tej tragedii, bo od samego początku jesteśmy karmieni półprawdami. To trwa już trzy lata. Dziwię się zwykłym ludziom, że nie domagają się wyjaśnienia. W końcu zginęło 96 osób. Ja nie będę oceniała pana Tuska. To co zrobił nie wzbudza jednak mojego szacunku do niego. Powinien tu być, ale każdy ma swój rozum, jest demokracja - mówiła Dudziak.

Trzecia rocznica katastrofy

W środę, 10 kwietnia mijają trzy lata od katastrofy smoleńskiej. Państwowe obchody rocznicy odbędą się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przedstawiciele rządu i prezydenta udadzą się też na uroczystości w Katyniu i Smoleńsku.

Z kolei społeczne obchody organizują na Krakowskim Przedmieściu m.in. Prawo i Sprawiedliwość i kluby "Gazety Polskiej".

Autor: kk/par / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości