Poznań

"Mam tych doktoratów honoris causa, ale ten figuruje na samej górze"

Poznań

Wikipedia (CC BY 3.0) | Mariusz KubikZygmunt Bauman nagrodzony przez poznańską uczelnię

Światowej sławy socjolog, filozof i eseista prof. Zygmunt Bauman odebrał w środę w Poznaniu tytuł doktora honoris causa, przyznany mu przez tamtejszy Uniwersytet Artystyczny.

Jak przyznał wyróżniony, tytuł nadany mu przez artystyczną uczelnię w rodzinnym mieście jest dla niego niezasłużonym zaszczytem. – Ja nie jestem artystą, nigdy nie spłodziłem niczego, co mógłbym nazwać dziełem sztuki - powiedział.

- W moim przekonaniu sztuka jest awangardą kultury, dlatego że zagląda tam, gdzie kultura, zaprzątnięta sprawami codziennymi, po prostu nie ma czasu, ani chęci zaglądać. Artyści mają ten wielki przywilej wyglądania poza dzień dzisiejszy. Gdyby gatunek ludzki nie umiał wyglądać poza dzień dzisiejszy, siedzielibyśmy do tej pory w troglodytowych jaskiniach - powiedział w środę prof. Bauman.

Od artystów nauczył się więcej

- Od artystów nauczyłem się o wiele więcej, dla uprawiania socjologii także, niż od kolegów socjologów. Oni nie opisują, a inspirują, prowokują, dekonstruują - dodał. Prof. Bauman przyznał, że wyróżnienie jest dla niego tym cenniejsze, że przyznane zostało przez uczelnię poznańską. - Jestem poznaniakiem, Poznań mnie ukształtował w mojej wczesnej fazie życia, wożę go po całym świecie ze sobą. Ja mam nieco tych doktoratów honoris causa, ale ten figuruje na samej górze - powiedział.

Uczelnia nie miała wątpliwości Senat uczelni podjął uchwałę o nadaniu godności prof. Baumanowi 23 listopada na wniosek Rady Wydziału Komunikacji Multimedialnej UAP. – Nie mieliśmy żadnej wątpliwości przy podejmowaniu decyzji o wyróżnieniu tak zacnej osoby. Cała kultura współczesna, także sztuka, mieści się w tym precyzyjnym opisie płynnej nowoczesności, którą prof. Bauman przedstawił i zanalizował - powiedział dziekan wydziału prof. Andrzej Florkowski.

Wojnę spędził w ZSRR Prof. Bauman urodził się w 1925 r. w Poznaniu w rodzinie polsko-żydowskiej. Wojnę spędził w ZSRR. Wstąpił do armii kościuszkowskiej, z którą przeszedł szlak bojowy do Berlina, pracując w pionie oświatowo-politycznym. W 1945 r. trafił do Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie pracował do 1953 roku. Po odejściu z KBW Bauman skończył studia i został pracownikiem wydziału socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Stamtąd w marcu 1968 r., z powodu antysemickiej nagonki, został usunięty i wyemigrował z Polski. Prof. Bauman jest jednym z twórców koncepcji postmodernizmu. Jest też autorem wielu tekstów poświęconych ponowoczesnym koncepcjom kultury i znaczeniu sztuki. Był pierwszym redaktorem naczelnym Studiów Socjologicznych.

Światowa kariera W latach 1969-1971 był wykładowcą w Tel Awiwie i Hajfie. W 1971 roku wyjechał do Anglii, gdzie do 1990 roku kierował Katedrą Socjologii Uniwersytetu w Leeds. Wykładał także m.in. na uniwersytetach w Canberze, Kopenhadze oraz Berkeley i Yale.

Prof. Bauman jest autorem blisko 50 książek tłumaczonych na kilkanaście języków. Za pracę Nowoczesność i Zagłada (1989) otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi. Laureat Nagrody im. Theodora W. Adorno i Nagrody Księcia Asturii.

W Poznaniu już był odznaczany W 2004 r. został rektorem Uniwersytetu Powszechnego im. Jana Józefa Lipskiego w Teremiskach k. Białowieży na Podlasiu. W 2010 roku profesora odznaczono Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, w tym samym roku odebrał Złotą Pieczęć Miasta Poznania, nagrodę przyznawaną osobom, które trwale zapisały się w historii miasta.

Autor: mm/par / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY 3.0) | Mariusz Kubik

Pozostałe wiadomości