Zakonnicy na kwarantannie. Sanktuarium będzie nadal otwarte

TVN24 | Poznań

Autor:
kk/kab
Źródło:
PAP
MZ: 15 178 nowych przypadków zakażenia w PolsceTVN24
wideo 2/5
TVN24MZ: 15 178 nowych przypadków zakażenia w Polsce

Zakonnicy ze Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym rozpoczynają w niedzielę kwarantannę. Pośród mieszkańców domu zakonnego potwierdzone zostało zakażenia koronawirusem. Osoby, u których wykryto infekcję SARS-CoV-2, nie miały w ostatnim czasie kontaktu z wiernymi. Przedstawiciele sanktuarium maryjnego zapowiadają, że będzie ono otwarte dla pielgrzymów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Informacja o zakażeniach została opublikowana w sobotę na stronie Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. "W związku z wykryciem w naszym domu zakonnym obecności COVID-19, w trosce o zdrowie pielgrzymów, pracowników i swoje podjęliśmy decyzję o poddaniu się kwarantannie całej wspólnoty zakonnej Księży Marianów w Licheniu Starym, od dnia 29 listopada 2020 roku" - przekazali zakonnicy.

Dodali, że osoby u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, przebywają w izolacji. "Od dłuższego czasu nie posługiwały w bazylice ani w innych kościołach objętych posługą duszpasterską, a więc nie miały kontaktu z wiernymi" - zaznaczyli zakonnicy.

Dom Zakonny Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu StarymSanktuarium Maryjne w Licheniu Starym / lichen.pl

Msze odprawią księża z innych parafii

W komunikacie duchowni zapewnili, że Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej pozostanie otwarte dla pielgrzymów, a msze święte będą odprawiane według dotychczasowych zasad. "Posługę sakramentalną sprawować będą księża marianie z innych parafii mariańskich i zamieszkają poza domem zakonnym. Wszystkie zamówione intencje mszalne indywidualne, oprócz intencji stałych w bazylice, zostaną odprawione w kaplicy domu zakonnego. Adoracja Najświętszego Sakramentu w bazylice zostaje czasowo zawieszona" - poinformowali Marianie.

W czasie kwarantanny kancelaria parafialna w Licheniu będzie zamknięta, z kolei kancelaria dla pielgrzymów i Biuro Obsługi Pielgrzyma "pozostają czynne jak dotychczas".

Koronawirus w Wielkopolsce

Według sobotnich danych Ministerstwa Zdrowia minionej doby w Wielkopolsce potwierdzono 1748 nowych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 60 mieszkańców regionu.

W Polsce zdiagnozowano w sobotę 15 178 nowych infekcji SARS-CoV-2. Zmarło 599 osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Resort zdrowia podał, że w ciągu ostatniej doby wykonano ponad 42,1 tysiąca testów na obecność koronawirusa.

Łącznie w Polsce od początku epidemii zakażenie potwierdzono u 973 593 osób, spośród których 16 746 zmarło. 

Autor:kk/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym / lichen.pl