Poznań

Lepsze badanie chorych na raka. Nowoczesny tomograf już w fazie testów

Poznań

TVN24 PoznańNowy tomograf będzie szybszy, tańszy i bezpieczniejszy

To może być przełom w dziedzinie badania zmian nowotworowych. Naukowcy z Politechniki Poznańskiej skonstruowali supernowoczesny tomograf, który ma być o wiele szybszy i bezpieczniejszy.

12 osobowa grupa naukowców pracowała nad zbudowaniem maszyny przez ponad 4 lata. Teraz urządzenie jest już ukończone i przechodzi fazę testów.

Na razie tomograf jest sprawdzany na tak zwanych fantomach, imitujących ludzkie ciało. W następnej kolejności badane będą zwierzęta. Jeśli urządzenie przejdzie te wszystkie testy pomyślnie, będzie nim można badać pacjentów.

Oczekiwania wobec niego są duże.

Sekundy zamiast minut

Wynalazek poznaniaków ma sprawić, że badanie będzie o bardziej komfortowe dla pacjentów, urządzenie jest bowiem bardzo ciche, a przede wszystkim szybkie.

- Szybkość rejestracji danych, jakie uzyskujemy jest dużo większa. Druga sprawa to czas, w jakim otrzymujemy wyniki. Wcześniej były to minuty, teraz będą to sekundy - tłumaczy profesor Jan Jurga, szef zespołu badawczego.

Bezpieczny i tani

Zastosowana technologia umożliwi wielokrotne wykonywanie badań, co dzisiaj nie jest wskazane.

Urządzenie ma być ponadto tanie w użytkowaniu, a do tego umożliwiać przeprowadzanie badań, którym dzisiejsze tomografy nie mogły sprostać.

- Dzięki badaniu stężenia tlenu, będziemy mogli dowiedzieć się, jaki jest stan komórek nowotworowych w ciele pacjenta i czy leczenie jest skuteczne. Współczesne tomografy tego nie rejestrują - wyjaśnia prof. Jurga.

Autor: kk/mz / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Poznań