Kuria nie chce bluesowej mszy. "Utwory niezgodne z liturgią"

Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | KuraKolegiata NMP Wniebowziętej w Środzie Wielkopolskiej

Poznańska kuria nie zgadza się na mszę bluesową, która miała być częścią Meskalina Blues Festival w Środzie Wielkopolskiej. - Nie rozumiemy tej decyzji - mówi Bartosz Godziewski, dyrektor artystyczny imprezy.

"Już skąpe informacje dotyczące stylu wykonawczego utworów 'Msza św. w oprawie bluesowej' oraz 'subtelne aranżacje bluesowo-jazzowe' dyskwalifikują wykorzystanie utworów w liturgii" - czytamy w piśmie podpisanym przez biskupa Grzegorza Balcerka i ks. prałata Ireneusza Dosza. Powód? W liturgii "nie ma miejsca dla muzyki o charakterze świeckim".

"Repertuar nie pasuje do 26. niedzieli"

- O tej decyzji dowiedzieliśmy się w weekend. Jesteśmy mocno zaskoczeni. W Polsce organizuje się msze jazzowe, rockowe czy właśnie bluesowe i nikt nie robi z tego problemu. 10 lat temu w Bolesławcu były podobne wątpliwości, a dziś msze przy Festiwalu Bluesowym nad Bobrem cieszą się sporym zainteresowaniem - tłumaczy Godziewski.

Kurii nie podoba się nie tylko muzyka. "Przedstawione teksty utworów nie są zgodne z formularzem liturgii Mszy św. 26 Niedzieli Zwykłej roku B" - czytamy.

Ten zarzut szczególnie zaskoczył organizatorów festiwalu. - Kościół korzysta z podobnego repertuaru przez cały rok. Nikt przecież nie pisze utworów tylko na 26. niedzielę w roku - dziwi się Godziewski.

Blues jak łacina

Kuria zwróciła także uwagę na "znikomą funkcjonalność formalną" tekstów oraz że utwory "nie są przeznaczone do wykonawstwa przez zgromadzony lud".

- Opinia jest nijaka i nie zgadzamy sie z tymi zarzutami. Na wielu mszach utwory śpiewane są po łacinie a przecież dziś mało kto zna ten język - odpowiada Godziewski.

Organizatorzy wierzą jeszcze, że mszę uda się odprawić. - Chcemy wykonać na niej utwory gospel z delikatną aranżacją bluesową i jazzową. Nie planowaliśmy żadnego głośnego koncertu - przekonuje Godziewski, który zamierza jeszcze w tej sprawie rozmawiać z biskupem. Wcześniej ich pomysł poparł ks. Janusz Śmigiel, dziekan Kolegiaty w Środzie Wielkopolskiej. Wymagał on jednak zgody kurii na odprawienie bluesowej mszy.

Środa z bluesem

Meskalina Blues Festival odbedzie się od 27 do 30 września. Rozpocznie ją Jam Session na jednej z głównych ulic Środy Wielkopolskiej. Drugiego dnia zaplanowano seans filmu o tematyce bluesowej. W sobotę odbędą się m.in. koncerty w kolejce wąskotorowej - na peronie i podczas jazdy ponad 100-letnim parowozem, pokazy motocyklowe i wystawę obrazów o tematyce bluesowej. Ostatniego dnia, oprócz koncertów zamykających festiwal, najważniejszym wydarzeniem miała być masza bluesowa w Kolegiacie.

Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 3.0) | Kura

Pozostałe wiadomości