Poznań

Kto w Poznaniu nie ma MaNieR? Społecznicy stworzyli mapę wstydu

Poznań

Jak wyglądałby Poznań bez reklam?
Miasto ReklamacjaJak wyglądać może Poznań bez reklam pokazuje film Marii Fenrych

Stowarzyszenie Ulepsz Poznań stworzyło Mapę Nielegalnych Reklam. - Została stworzona w ramach naszej akcji społecznej "Nie wieszam". Prezentuje ona powierzchnie reklamowe, które wykorzystywane są bez odpowiednich zgód - wyjaśniają twórcy wstydliwego planu Poznania.

Mapa wstydu to efekt współpracy z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego w Poznaniu, który potwierdził nielegalność wiszących w oznaczonych miejscach reklam. Dotychczas zaznaczono ich ponad 70. Przy każdym, po kliknięciu na ikonkę, można zobaczyć zdjęcie nielegalnej płachty reklamowej.

ZOBACZ MAPĘ NIELEGALNYCH REKLAM

Na mapie zaznaczono kilkadziesiąt miejsc, w których znajdują się nielegalne reklamyUlepsz Poznań

Tu reklamy są niezgodne z prawem

- Mapa ma być narzędziem, służyć pomocą firmom, które stosują reklamy wielkoformatowe, a nie miały wcześniej możliwości sprawdzenia legalności nośników, na których reklamy wieszają. Chcielibyśmy, żeby od teraz wymówka wielu firm pod tytułem "nie wiedziałam/-em" zmieniała się w jasno postawione: "nie wieszam" - tłumaczą Agata Tryksza i Paweł Głogowski z Ulepsz Poznań.

Mapa ma być na bieżąco aktualizowana. Na razie stała się okazją do ponownego zaproszenia prezydenta Poznania do wsparcia akcji "Nie wieszam".

- Niestety władze miasta niewiele mogą z tym problemem zrobić. Przez ostatnie 20 lat od zmiany systemu politycznego w naszym kraju, nie udało się bowiem stworzyć odpowiednio skutecznych norm prawnych, które porządkowałyby otaczającą nas przestrzeń. W konsekwencji żyjemy w mieście wizualnie agresywnym, w którym panuje reklamowy chaos - wyjaśniają.

Panie prezydencie, co Pan zrobi?

W liście otwartym do prezydenta Grobelnego, Tryksza i Głogowski pytają też o konsekwencje nieprzestrzegania jego zarządzenia przez miejskie jednostki - nielegalne reklamy wieszane są bowiem przez szkoły, na płotach ogródków jordanowskich, w parkach czy w pasach drogowych oraz o to, jakie działania zostaną podjęte, by do należytego porządku przywrócić miejsca, w których jawnie i świadomie łamane jest prawo.

Projekt "Nie wieszam" trwa od listopada zeszłego roku. - W akcję udało nam się zaangażować mieszkańców, dzięki którym prowadzimy stały monitoring wielkich powierzchni reklamowych, wskazując na instytucje i firmy, które psują naszą wspólną przestrzeń miejską. Podmioty, korzystające z wielkoformatowych banerów, wpisujemy na naszą czarną listę, jednocześnie zachęcając je do dobrowolnej rezygnacji z reklamy zaśmiecającej przestrzeń miejską i wskazując na bardziej kreatywne formy promocji - wyjaśniają Głogowski i Tryksza.

Walka trwa

Poznań zasypany jest nielegalnymi reklamami. Kontrola Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wykazała, że z 62 nośników reklamowych sprawdzonych w zeszłym roku aż 93 proc. było ustawionych nielegalnie. - Niestety, by je rozebrać, trzeba przebrnąć przez długotrwałe procedury, identyczne z tymi dotyczącymi samowoli budowlanych - tłumaczył Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Wyniki kontroli przeprowadzonych przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania w latach 2009-2013, w zakresie legalności nośników reklamowychPINB Poznań

Nielegalna okazała się także kontrowersyjna reklama Teatru Nowego z hasłem: "Nie lubimy reklam wielkoformatowych. Ale ściana pod tą reklamą jest naprawdę okropna. Spójrz. Po drugiej stronie ulicy jest przyjemniej. Wypijesz tam dobrą kawę i kupisz bilet do teatru".

Z nielegalnymi reklamami walczy także plastyk miejski, który chce oczyścić z reklam ulice Górna Wilda, Wierzbięcice i część ul. 28 Czerwca 1956 r. Pomagać w tym ma mu Tomasz Genow ze Stowarzyszenia Wildzianie, którego na początku grudnia, za zrywanie nielegalnych reklam zatrzymała go policja. Początkowo miał zostać ukarany grzywną w wysokości 300 zł, jednak rozmyślił się, sprawa trafi do sądu.

Stowarzyszenie Ulepsz Poznań oprócz akcji "Nie wieszam", prowadzi także coroczny konkurs "Wzorcowy szyld". W tym roku planuje także pomalować schody prowadzące z ul. Chwaliszewo nad Wartę. Pojawią się na nich kredki.

Autor: FC/i / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Nie wieszam

Pozostałe wiadomości