Poznań

"Szukaj księdza". Przez internet sprawdzisz, czy jest już blisko

Poznań

Ksiądz chodzi po kolędzie, aplikacja pokazuje jego lokalizację
tvn24Aplikacja pozwala na określenie lokalizacji księdza

To się nazywa iść z duchem czasu. Ksiądz Jakub Lechniak, proboszcz parafii w podpoznańskich Kamionkach, w trakcie chodzenia po kolędzie, wykorzystuje aplikację na smartfona i udostępnia swoją lokalizację w internecie. Dzięki temu parafianie mogą łatwo sprawdzić, czy duchowny jest już blisko ich domu. - Wiele osób z tego korzysta. Odzew jest bardzo pozytywny - przyznaje ks. Lechniak. I już myśli o kolejnych technologicznych ułatwieniach w parafii.

Styczeń to, jak co roku, czas wizyt duszpasterskich. Ksiądz odwiedza kolejne domy, a domownicy wypatrują z okien, kiedy zawita właśnie do nich. Ale nie w Kamionkach. Proboszcz tamtejszej parafii wykonał technologiczny krok do przodu. Za pomocą mobilnej aplikacji każdy może teraz łatwo sprawdzić jego aktualne położenie.

GPS śledzi księdza

Na stronie internetowej parafii, oprócz harmonogramu kolędy 2014/2015, widnieje odnośnik "szukaj księdza". Jeśli w niego klikniemy, w internecie możemy sprawdzić, gdzie znajduje się ksiądz.

Parafianin odesłany zostaje do strony internetowej aplikacji Endomondo. Pozwala ona na dokładne rejestrowanie przebiegniętych czy przejechanych kilometrów, których zapis w dalszej kolejności, dzięki wykorzystaniu GPS-u, pojawia się na mapce. Aplikacja jest szczególnie popularna pośród użytkowników portali społecznościowych, gdyż szybko i łatwo można informację o swoich osiągnięciach sportowych zamieścić na własnym profilu. Ks. Lechniak robi z niej inny użytek.

- Wychodząc na kolędę, uruchamiam aplikację w swoim telefonie, aby parafianie, których zamierzam odwiedzić, wiedzieli, kiedy się mnie spodziewać - mówi proboszcz parafii w Kamionkach. - Pomysł przejąłem od mojego poprzednika, a samą aplikację znałem już wcześniej, ponieważ regularnie biegam - dodaje ks. Lechniak.

Parafianie zadowoleni, proboszcz chce więcej

Jak deklaruje proboszcz parafii pw. bł. Matki Teresy z Kalkuty, mieszkańcy Kamionek chętnie śledzą jego poczynania w internecie. Myśli już również o kolejnych duszpasterskich nowinkach technicznych.

- Wiele osób korzysta z aplikacji, co bardzo mnie cieszy. Tym bardziej, że obiór jest bardzo pozytywny. Marzy mi się, aby w przyszłości chodzić po kolędzie z tabletem, z którego miałbym dostęp do informacji o parafianach, zebranych w formie elektronicznej - kończy ks. Lechniak.

Technologicznie nie tylko w Kamionkach

Nowoczesnym wyjściem do wiernych może pochwalić się również parafia pw. Świętej Rodziny w Pile. Tam termin wizyty duszpasterskiej ustalić można poprzez Facebooka, czy Twittera.

- Dzięki mediom społecznościowym czujemy, że jesteśmy bliżej wiernych, słuchając ich potrzeb i wątpliwości. Łatwiej jest napisać komentarz na Fejsie, ćwierknąć do nas, niż z każdym najmniejszym problemem dzwonić - mówił ks. Janusz Zdolski, wikariusz w parafii Świętej Rodziny w Pile, który opiekuje się elektronicznymi formami komunikacji z wiernymi.

Autor: ib/lulu / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Parafia Kamionki / Endomondo

Pozostałe wiadomości