Kresowa niedziela na poznańskim Starym Rynku

UMWWKaziuki odbywają się w Poznaniu po raz dwudziesty

Świąteczne palmy, czarny wileński chleb, cepeliny czy bliny - to wszystko zagości w niedzielę na poznańskim Starym Rynku. Przez dwa dni obchodzone będą Kaziuki, czyli święto patrona Polski i Litwy - św. Kazimierza.

XX Kaziuka wileńskiego rozpoczną hejnały wileński i poznański zagrane z wieży ratusza. Imprezę w Poznaniu organizuje Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, które chce przybliżyć Wielkopolanom tradycję i historię Wileńszczyzny.

Najpierw kiermasz

Na Starym Rynku w niedzielę odbędzie się, trwający do wieczora, tradycyjny kiermasz. Kupić na nim będzie można świąteczne palmy, kaziukowe serca, czarny wileński chleb, zjeść cepeliny oraz bliny. Zaplanowano też występy zespołów z Polski i Litwy. W Domu Polonii odbędzie się z kolei cykl prelekcji.

W trakcie imprezy wręczona zostanie nagroda Żurawina. Otrzymują ją osoby krzewiące kulturę kresową. W tym roku przypadnie ona litewskiemu eurodeputowanemu, przewodniczącemu Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemarowi Tomaszewskiemu. Wcześniej laureatami tej nagrody byli m.in. Tadeusz Konwicki, Stefan Stuligrosz, Barbara Wachowicz i Andrzej Stelmachowski.

Potem wystawa

Drugi dzień wileńskiego święta w Poznaniu poświęcony będzie Kazimierze Iłłakowiczównie. W 30. rocznicę śmierci poetki w budynku urzędu wojewódzkiego otwarta zostanie dedykowana jej wystawa „Kresy w fotografii Wielkopolan. W poezji skamieniało - jest żywe”.

Na mszy św. (godz. 17, kościół oo. Dominikanów) w jej intencji zaśpiewa chór Poznańskie Słowiki.

Wieloletnia tradycja

Kaziuki to tradycja związana z kościelnymi uroczystościami św. Kazimierza, patrona Litwy. Przed wojną, na dzień św. Kazimierza Królewicza, 4 marca do Wilna z okolicznych miejscowości przybywali Polacy na tradycyjny odpust. Na straganach sprzedawano obwarzanki, pierniki, zioła lecznicze i palmy.

Święty Kazimierz, polski królewicz, był drugim z sześciu synów Kazimierza Jagiellończyka. Zmarł 4 marca 1484 roku w wieku 26 lat. Uroczystości kanonizacyjne odbyły się w 1604 r. w Wilnie, w katedrze wileńskiej znajduje się jego sarkofag.

Autor: fc/roody / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: UMWW

Pozostałe wiadomości