TVN24 | Poznań

Władze województwa wielkopolskiego chcą obowiązkowych szczepień i ograniczeń dla niezaszczepionych

TVN24 | Poznań

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Hetman: rząd widzi, że ponosi klęske i mimo to niczego nie zmienia w tej promocji szczepień
Hetman: rząd widzi, że ponosi klęske i mimo to niczego nie zmienia w tej promocji szczepieńTVN24
wideo 2/4
TVN24Hetman: rząd widzi, że ponosi klęske i mimo to niczego nie zmienia w tej promocji szczepień

Zarząd województwa wielkopolskiego chce wprowadzenia obowiązkowych szczepień na koronawirusa i jednocześnie ograniczeń dla osób niezaszczepionych. Władze regionu przygotowały w tej sprawie apel do rządu, który ma być poddany głosowaniu w sejmiku województwa.

Obowiązkowe szczepienia przeciw COVID-19 i jednocześnie ograniczenia dla osób niezaszczepionych - takich rozwiązań chcą władze województwa wielkopolskiego. Członkini zarządu województwa Paulina Stochniałek powiedziała we wtorek, że projekt stanowiska powstał z inicjatywy zarządu województwa i zostanie poddany pod głosowanie radnych Sejmiku na najbliższej, poniedziałkowej sesji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

- To jest stanowisko, w którym zwracamy się do premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o to, aby w związku z rosnącą czwartą falą pandemii, dopisać do listy szczepień obowiązkowych szczepienia przeciwko COVID-19. Jednocześnie zwracamy się o wprowadzenie ograniczeń dla osób niezaszczepionych - powiedziała.

Jak wyjaśniła, pomysłodawcy stanowiska chcą, aby osoby niezaszczepione przeciwko COVID-19 mogły przebywać w przestrzeni publicznej tylko "w niezbędnych okolicznościach". - Chodzi o robienie zakupów w sklepie spożywczym czy aptece. Natomiast kina, teatry, restauracje powinny być dostępne tylko dla osób posiadających tak zwany certyfikat covidowy - dodała.

Szpitale musiały ograniczyć diagnostykę

Zaznaczyła, że z punktu widzenia władz samorządowych sprawa nie dotyczy bezpieczeństwa osób zaszczepionych. - To jest problem miejsc w szpitalach, które są zajmowane przez osoby niezaszczepione, które często bardzo ciężko przechodzą COVID-19. Jako organy prowadzące szpitale widzimy, że z tego powodu w placówkach trzeba ograniczać planowe operacje, ograniczać liczby łóżek szpitalnych dla pacjentów z innymi chorobami niż COVID-19 - podkreśliła.

W Europie od blisko roku trwa kampania szczepień przeciwko COVID-19GIUSEPPE LAMI/PAP/EPA

Stochniałek oceniła, że z powodu zmian dokonanych w lecznicach spowodowanych pandemią szpitale musiały ograniczyć diagnostykę innych niż COVID-19 schorzeń. - Z myślą o odpowiedzialnych obywatelach, którzy się zaszczepili i chcą teraz normalnie korzystać z opieki medycznej w pozostałym zakresie, oczekujemy wprowadzenia obowiązkowych szczepień i ograniczenia usług dostępnych dla osób niezaszczepionych - wyjaśniła.

Władze województwa "nie chcą milczeć" wobec braku działań rządu

Pytana o sens przyjmowania tego typu stanowiska kierowanego do władz centralnych Stochniałek zaznaczyła, że samorząd województwa "nie może milczeć". - Bierność rządu w obawie o swój elektorat szkodzi wszystkim obywatelom, więc bardzo mocno chcemy podkreślić to, że samorząd wielkopolski w ten sposób właśnie myśli - powiedziała.

- Jesteśmy ostatnim krajem w Europie, który nic nie robi. Gdy popatrzymy na inne państwa, w sprawie COVID-19 wszędzie są prowadzone mniej lub bardziej radykalne działania. A u nas jest milczenie i udawanie, że problemu nie ma. Tymczasem system jest coraz bardziej niewydolny - oceniła.

Sytuacja medyczna w szpitalach gorsza niż w zeszłym roku

Dodała, że obecnie problemem nie jest liczba łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19. - Mamy szpitale tymczasowe. Także łóżka są, natomiast nie ma ludzi, którzy mieliby przy nich pracować, ponieważ to są ci sami lekarze, którzy powinni pracować na swoich oddziałach i leczyć swoich pacjentów - wskazała.

Szpital tymczasowy w PoznaniuPAP/Jakub Kaczmarczyk

Odpowiedzialna w zarządzie województwa wielkopolskiego za sprawy zdrowotne Stochniałek oceniła, że obecna sytuacja systemu opieki medycznej jest gorsza niż rok temu.

- O ile w pierwszej, drugiej, a nawet trzeciej fali koronawirusa można było przekonać ludzi, żeby pracowali ponad swoje siły, tak w tej chwili system jest na tyle przeciążony, a ci ludzie są tak zmęczeni, iż żadne pieniądze nie są w stanie "kupić" możliwości ich pracy na przykład na oddziałach covidowych - mówiła.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek, że minionej doby w Wielkopolsce wykryto 1694 nowe przypadki zakażenia SARS-CoV-2. Z powodu COVID-19 lub współistnienia tej choroby z innymi schorzeniami zmarło 19 mieszkańców regionu.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Pozostałe wiadomości