TVN24 | Poznań

Szpitale przekładają planowe zabiegi. "Kto nie musi przychodzić, niech nie przychodzi"

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań, PAP
Koronawirus w Poznaniu. Szpital im. J. Strusia odwołuje zabiegi
Koronawirus w Poznaniu. Szpital im. J. Strusia odwołuje zabiegiTVN 24
wideo 2/7
TVN 24Koronawirus w Poznaniu. Szpital im. J. Strusia odwołuje zabiegi

Poznański Szpital im. J. Strusia odwołuje planowane zabiegi. Placówka skupia się na pacjentach, u których podejrzewa się choroby zakaźne, w szczególności koronawirusa. - Proszę z innymi dolegliwościami przyjeżdżać do innych szpitali - apeluje wiceprezydent miasta.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - PROGRAM SPECJALNY TVN24 ODPOWIADA NA WASZE PYTANIA

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Miejski szpital im. J. Strusia poinformował o zawieszeniu planowanych zabiegów. - Operacje będziemy przekładać - zapowiedział w środę Jędrzej Solarski, wiceprezydent Poznania i zaapelował, by nie przychodzić bez potrzeby na Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ulicy Kurlandzkiej.

Czekający na operację pacjenci są na bieżąco informowani o przełożeniu zabiegów. - Planowe leczenie jest obecnie przełożone - powiedział Mariusz Stawiński, wicedyrektor szpitala.

Podkreślił, że "sytuacja w szpitalu jest wytężona i bardzo poważna".

Na oddziale zakaźnym Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia w Poznaniu przebywa 57-letnia pacjentka zakażona koronawirusem. - O tego pacjenta bardzo się boimy i bardzo się troszczymy. Ma zapewnione wszelkie nowoczesne metody leczenia, jest izolowany na oddziale zakaźnym – poinformował wicedyrektor Mariusz Stawiński.

39 testów w ciągu doby

W szpitalu – jak poinformował - leży obecnie 16 osób z podejrzeniem koronawirusa.

Podkreślił, że "sytuacja jest wytężona i bardzo poważna", ponieważ pojawia się bardzo dużo pacjentów. - Tylko w ciągu minionej doby szpital zlecił 39 badań w związku z podejrzeniem zarażenia koronawirusem - powiedział. W związku z zaistniałą sytuacją w szpitalu wprowadzono zakaz odwiedzin. - Kto nie musi przychodzić do szpitala przy ulicy Szwajcarskiej niech nie przychodzi, bo szpital przyjmuje dziennie około 200 ciężko schorowanych pacjentów na różne inne schorzenia – dodał Mariusz Stawiński, wicedyrektor szpitala.

Koronawirus w Poznaniu. Wykonano 39 testów w ciągu doby
Koronawirus w Poznaniu. Wykonano 39 testów w ciągu dobyTVN 24

"Są inne SOR-y"

A wiceprezydent Poznania zwrócił się, by ci, którzy nie podejrzewają u siebie koronawirusa, udali się innych szpitali. - Są inne SOR-y i izby przyjęć: w szpitalu przy ulicy Lutyckiej, w HCP. Proszę ze swoimi dolegliwościami przyjeżdżać do innych szpitali. Szpital im. J. Strusia ma być szpitalem dedykowanym, zakaźnym - tłumaczył Solarski.

Podobne decyzje podjęto w Krakowie. Tam pacjenci z podejrzeniem koronawirusa trafiają na oddziały zakaźne do Specjalistycznego Szpitala im. Stefana Żeromskiego i do Szpitala Uniwersyteckiego. Obie lecznice w związku z problemami w dostawie środków higienicznych (maski, płyny dezynfekujące) dla personelu medycznego zawiesiły zabiegi planowe. Szpital Uniwersytecki dodatkowo odwołał planowe porady w poradniach.

W Polsce jak dotąd potwierdzono 27 przypadków koronawirusa.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań

Pozostałe wiadomości