TVN24 | Poznań

Budowa szpitala "idzie zgodnie z planem". Chętnych do pracy jest już ponad 900 osób

TVN24 | Poznań

Autor:
aa
Źródło:
PAP, TVN24
12 listopada: 22 683 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; zmarło 275 osób
12 listopada: 22 683 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; zmarło 275 osóbTVN24
wideo 2/3
TVN2412 listopada: 22 683 nowe przypadki zakażenia koronawirusem; zmarło 275 osób

Lekarze, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i pielęgniarki - kadra medyczna do szpitala tymczasowego w Poznaniu wciąż poszukiwana. Według danych Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, chęć pracy wyraziło 908 osób.

Trwa budowa szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Już wiadomo, że do pracy w tej "placówce" zgłosiło się 908 osób, w tym 45 lekarzy. Pozostałe osoby, które się zgłosiły to m.in. ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, pielęgniarki czy pracownicy administracyjni. Chęć pracy w placówce zadeklarowało też 166 studentów medycyny. - Wojewoda wielkopolski rozmawia również o możliwości współpracy kadrowej między szpitalami klinicznymi a szpitalem tymczasowym – poinformował Mateusz Domagała z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich powstaje szpital tymczasowyFB - Łukasz Mikołajczyk

"Zgodnie z planem"

Władze miasta na bieżąco informują o tym, jak postępują prace w pawilonie MTP. W czasie czwartkowej konferencji prasowej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak przekazał, że budowa szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich "idzie zgodnie z planem". Nowa placówka według założeń ma zacząć działać do końca listopada. Szpital ma przyjąć ok. 600 pacjentów. - Jutro będzie gotowa izba przyjęć – przekazał Jaśkowiak. - Na dzisiaj najtrudniejszym elementem do rozwiązania jest kwestia kadry. To jest zadanie, które spoczywa na barkach wojewody i rektora Uniwersytetu Medycznego. Mam nadzieję, że uda się zgromadzić odpowiedni personel i zgodnie z planem już w ciągu kilku dni nastąpi coś na kształt takiego treningu, by ten szpital mógł rozpocząć swoją aktywność już pod koniec miesiąca – powiedział prezydent Poznania.

W szpitalu tymczasowym w Poznaniu będzie 600 łóżek dla pacjentów, w tym 48 z dostępem do respiratora.

Według czwartkowych danych minionej doby w całej Wielkopolsce potwierdzono ponad 2 tys. nowych zakażeń SARS-CoV-2. Najwięcej przypadków wykryto w Poznaniu – 531, powiecie poznańskim – 383 i powiecie gnieźnieńskim – 92. Od początku pandemii w województwie wielkopolskim potwierdzono ponad 65 tys. zakażeń SARS-CoV-2. Wyzdrowiało prawie 18 tys. osób, a ponad 46 tys. to tzw. przypadki aktywne. Z powodu koronawirusa zmarło 881 mieszkańców regionu

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Szpitale polowe do końca listopada

W odpowiedzi na rozwijającą się epidemię rząd w październiku zadecydował o budowie w całym kraju szpitali tymczasowych, aby zwiększyć tym samym bazę łóżek dla pacjentów chorych na COVID-19. Dzięki nim baza łóżek szpitalnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem zwiększy się o 5,5 tys.

W większości województw szpitale tymczasowe dla chorych na COVID-19 będą gotowe do końca listopada.

Pierwszy szpital tymczasowy, na Stadionie Narodowym, tydzień temu osiągnął gotowość operacyjną. Przyjmowani są pierwsi pacjenci.

Chwilę po północy do szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym trafił pierwszy pacjentTVN24

"Jak się buduje szpital polowy na Stadionie Narodowym?". Przeczytaj w Premium>>>

Autor:aa

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Jan M / Wikipedia (CC-BY-SA 3.0)

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości