TVN24 | Poznań

Ruszył gabinet dentystyczny na kółkach. Tylko dla zakażonych koronawirusem

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/ks
Źródło:
TVN24
W Gorzowie Wielkopolskim uruchomiono dentobus
W Gorzowie Wielkopolskim uruchomiono dentobusTVN24
wideo 2/3
TVN24W Gorzowie Wielkopolskim uruchomiono dentobus

Jest wyposażony tak, jak każdy standardowy gabinet dentystyczny, tyle, że jest na kołach. W Gorzowie Wielkopolskim pojawił się dentobus, czyli mobilny gabinet dla osób zakażonych koronawirusem. Można w nim nie tylko wyleczyć chore zęby, ale i szybko zrobić zdjęcie rentgenowskie. W całej Polsce jest ich 16.

Dentobus w samochodzie dostawczym stanął przed szpitalem zakaźnym przy ul. Walczaka w Gorzowie Wielkopolskim. Z jego usług może skorzystać każda osoba, która zmaga się z bólem zęba i jest zakażona koronawirusem. Pomoc uzyskają zarówno zakażeni, którzy leczą się w szpitalu, jak i ci, którzy izolują się w swoich domach.

W Gorzowie Wielkopolskim uruchomiono dentobusTVN24

Zanim pacjent wybierze się do takiego mobilnego punktu, musi najpierw zgłosić się telefonicznie do sanepidu, który przeprowadzi wywiad i podejmie decyzję o wezwaniu personelu medycznego do dentobusa.

A co z pacjentami z innych części województwa lubuskiego? Też nie zostaną bez pomocy.

- To jest jedyny taki mobilny gabinet dla całego województwa lubuskiego. W całej Polsce jest ich łącznie 16. Dlatego bez względu na to z jakiego powiatu jest osoba, która wymaga pomocy, będzie ona zapewniona. Pacjenci będą transportowani specjalną karetką do dentobusu - mówi Agnieszka Wiśniewska, rzecznik szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. 

Dwuosobowy personel medyczny jest wyposażony w środki ochrony osobistej. Po każdej wizycie dentobus jest dezynfekowany.

Jak dowiedziała się reporterka TVN24, z usług dentobusa skorzystał już jeden pacjent z terenu województwa. Na wizytę został przetransportowany karetką z powiatu międzyrzeckiego.

Skąd wzięły się dentobusy?

W 2017 roku Ministerstwo Zdrowia kupiło 16 mobilnych gabinetów stomatologicznych. Po jednym takim pojeździe rozdysponowano do wszystkich województw. Dentobusy miały umożliwić dostęp dzieci i młodzieży do świadczeń stomatologicznych.

W związku z epidemią COVID-19 w połowie marca zawieszono działalność gabinetów na kółkach. Zgodnie z nowym zarządzeniem Narodowego Funduszu Zdrowia dentobusy mają teraz spełniać zupełnie nową rolę. Będą używane do opieki stomatologicznej dla osób z COVID-19. Tak jak dentobus z Gorzowa Wielkopolskiego, mobilne gabinety mają stacjonować przy szpitalach zakaźnych.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24 >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE PRZEZ TVN24GO

Autor:aa/ks

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości