Kolejne zakażenia w domu pomocy społecznej w Psarach. Pracownicy i pensjonariusze na kwarantannie

Aktualizacja:
Autor:
aa/ks
Źródło:
PAP/TVN24
Koronawirus: ewakuowano cztery osoby z DPS w Psarach
Koronawirus: ewakuowano cztery osoby z DPS w PsarachTVN 24
wideo 2/5
TVN 24Koronawirus: ewakuowano cztery osoby z DPS w Psarach (wideo archiwalne)

Jedna z pielęgniarek z Domu Pomocy Społecznej w Psarach (woj. wielkopolskie) zakaziła się koronawirusem, dlatego siedem dni temu zamknięto tę placówkę. Od personelu i pensjonariuszy pobrano wymazy do badań. Są wyniki pensjonariuszy i części pracowników ośrodka.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24 >>>

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ NA WASZE PYTANIA 

Pensjonariusze i pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Psarach (woj. wielkopolskie) poznali wyniki kolejnych badań na obecność koronawirusa.

- 12 kwietnia otrzymaliśmy informację, że u 18 osób są wyniki dodatnie. Chodzi o dziesięciu pensjonariuszy i ośmiu pracowników. Siedem osób z personelu zostało wysłanych do izolatorium do Poznania. Spośród pensjonariuszy, trzech przetransportowano do szpitala do Poznania - poinformował we wtorek Paweł Rajski, starosta ostrowski.

Dotychczasowe zachorowania w DPS-ie w Psarach podsumował dyrektor tamtejszego sanepidu.

- W sumie zachorowało 29 osób: 15 pracowników i 14 pensjonariuszy. Większość pracowników była objęta kwarantanną domową. Część z nich, czekając na wyniki, już dzisiaj deklaruje pomoc i chęć pracy. U wszystkich osób, które będą miały wynik ujemny, zniesiemy kwarantannę i to umożliwi im pracę - powiedział podczas konferencji Andrzej Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Brakuje jeszcze tylko wyników tych pracowników, którzy przebywają na kwarantannie domowej.

Zaczęło się od pielęgniarki

Dom Pomocy Społecznej w wielkopolskich Psarach w powiecie ostrowskim zamknięto 7 kwietnia, kiedy okazało się, że jedna z pielęgniarek DPS jest zakażona koronawirusem.

- Ta osoba mając już pewne objawy, przebywała na terenie Domu Pomocy Społecznej i miała kontakt z większością pensjonariuszy – informował wówczas dyrektor ostrowskiego sanepidu Andrzej Biliński.

W DPS-ie zamknięto wszystkich pensjonariuszy oraz pracowników, którzy w dniu wydawania decyzji byli w pracy. Pozostali zostali objęci kwarantanną domową, a ich rodziny nadzorem epidemiologicznym.

- Od kiedy sanepid zamknął DPS w Psarach, została w nim 43-osobowa załoga, która akurat miała zmianę. To dyrektor, cztery pielęgniarki, dziesięć opiekunek, siedem pokojowych, trzech pracowników administracji, sześć osób z działu wsparcia – wśród nich m.in. rehabilitantka, pracownik socjalny, psycholog, dwie konsultantki, pracownik k-o. Do tego ośmiu pracowników działu gospodarczego, cztery kucharki, pracownik oddelegowany z Środowiskowego Domu Samopomocy - wyliczył podczas wtorkowej konferencji Paweł Rajski, starosta ostrowski. W środku znajduje się też 165 pensjonariuszy. Wszyscy podopieczni oraz pracownicy DPS-u są rozlokowani w trzech budynkach.

Ci pracownicy to prawdziwi bohaterowie, chciałbym im podziękować. Jedna z pracownic (pielęgniarka), która miała wynik ujemny, dobrowolnie zgłosiła się do pracy i pomocy, żeby wesprzeć swoje koleżanki. Zespół przyjął to ze wzruszeniem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE PRZEZ TVN24GO

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:aa/ks

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: DPS Psary

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości