Wielkopolska znów na niechlubnym pierwszym miejscu. W ciągu doby przybyło ponad 2,5 tysiąca zakażonych

TVN24 | Poznań

Autor:
aa
Źródło:
TVN24/PAP
29 października. Sytuacja epidemiologiczna w Wielkopolsce TVN24
wideo 2/3
nadia live

To już drugi dzień, gdy najwięcej zakażeń koronawirusem zdiagnozowano w Wielkopolsce. Tylko w Poznaniu przybyło 474 chorych na COVID-19. Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego.

W Wielkopolsce wyniki badań laboratoryjnych potwierdziły koronawirusa u 2633 osób - to największy przyrost dobowy spośród wszystkich województw. I to już drugi dzień z rzędu.

Najwięcej zakażeń odnotowano w stolicy Wielkopolski (474). Ale w innych częściach regionu sytuacja wcale nie wygląda lepiej: powiat poznański (400), powiat pilski (175), powiat gnieźnieński (170), powiat ostrowski (163).

- Są nowe ogniska koronawirusa w Wielkopolsce. To między innymi szkoły podstawowe, uczelnie, szpitale i zakłady pracy. W powiecie pilskim większość zakażonych to podopieczni domu pomocy społecznej - relacjonuje Nadia Jóźwiak, reporterka TVN24.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Wciąż przybywa chorych w powiecie ostrowskim, gdzie z brakami kadrowymi mierzy się tamtejszy sanepid.

- Powiem wprost, sytuacja w naszej stacji jest bardzo poważna. Na 25 pracowników, którzy zajmują się walką z koronawirusem aż 19 jest chorych. Mają objawy wskazujące na Covid-19, ale na razie tylko dwie osoby otrzymały pozytywny wynik testu. Reszta czeka na pobranie wymazu - powiedział tvn24.pl Tadeusz Biliński, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Gdyby nie pomoc wolontariuszy, których też wciąż brakuje, stacja z trudem realizowałaby swoje zadania. - Sytuacja w całym województwie jest trudna. Nasza stacja jest jedną z większych, ale w tych mniejszych też nie jest łatwo. Koledzy nie są w stanie pomóc nam zadbać jeszcze o nasz powiat. I absolutnie nie mam o to pretensji, wiem, jak jest. Ale też jako dyrektor tej placówki nie mogę tak po prostu wyłączyć światła, zamknąć drzwi i powiedzieć: zamykamy stację, bo mamy koronawirusa - mówi Biliński.

Co z łóżkami?

Służby wojewody podały w środę, że obecnie liczba łóżek covidowych w regionie wynosi 1608. Zajętych jest 1137 z nich. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowano 190 stanowisk respiratorowych, zajętych jest 68 z nich.

Ponadto Wielkopolski Urząd Wojewódzki poinformował, że trwają przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Zgodnie z założeniami tymczasowy szpital ma docelowo pomieścić około 600 łóżek oraz dodatkowych ponad 40 łóżek respiratorowych.

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich powstaje szpital tymczasowyFB - Łukasz Mikołajczyk

"Niebawem rozpocznie się instalacja kluczowej inwestycji dla działania placówki – zbiornika tlenowego. Szpital tymczasowy zajmie powierzchnię ponad 30 tys. metrów kw. (...) Leczenie w szpitalu tymczasowym dla pacjentów wymagających opieki szpitalnej, terapii tlenowej i systematycznego podawania leków będzie równoznaczne z leczeniem w szpitalu stałym" - poinformował w mediach społecznościowych Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Lokalizacje szpitali tymczasowych w Polsce Ministerstwo Zdrowia

Ostatniej doby wykonano w Polsce ponad 67,8 tys. testów na obecność koronawirusa. Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u 20 tys. 156 osób, zmarło 301 chorych – poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą osób z województw: wielkopolskiego (2633), mazowieckiego (2255), śląskiego (1994), małopolskiego (1927), łódzkiego (1794), lubelskiego (1700), kujawsko-pomorskiego (1403), podkarpackiego (1306), pomorskiego (953), podlaskiego (858), dolnośląskiego (857), świętokrzyskiego (599), zachodniopomorskiego (549), warmińsko-mazurskiego (525), opolskiego (482), lubuskiego (321).

Autor:aa

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: