Poznań

Koniec wakacji w komunikacji. Duże zmiany

Poznań

MPK PoznańOd 3 września w życie wejdzie sporo zmian

Za niespełna dwa tygodnie poznaniaków czeka kolejna rewolucja komunikacyjna. Wraz z końcem wakacji tramwaje wrócą na trasę Poznańskiego Szybkiego Tramwaju i na ul. Głogowską. Spore zmiany czekają na pasażerów na Ratajach, a połączenie autobusowe zyskają mieszkańcy Wilczego Młyna.

Problem braku połączenia komunikacyjnego mieszkańcy osiedla Wilczy Młyn sygnalizują od lat. Do stycznia na osiedle docierały minibusy linii 121, które jednak dowoziły pasażerów jedynie do pętli przy ul. Połabskiej, a nie do przystanku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju.

Od 3 września, dzieki zmianie trasy linii 78, zyskają oni połączenie zarówno z Rondem Śródka, jak i pętlą tramwajową na Połabskiej oraz trasą PST. Skierowana zostanie ona z Szarych Szeregów przez os. Wilczy Młyn i ulicę Hlonda do ronda Śródka.

Zmiany na Ratajach

Na stałe zostaną wprowadzone także inne zmiany w komunikacji autobusowej. W związku z uruchomieniem trasy tramwajowej na Franowo, nowymi trasami pojadą linie nr 52, 53, 54, 66, 81 i 92.

Linia pospieszna A zostanie przekształcona w dwie linie normalne nr 45 oraz 97.

Szczegóły zmian w komunikacji autobusowej możemy znaleźć na stronie ZTM.

Na Franowo dotrą dwie kolejne linie tramwajowe: 1 i 18. "Jedynką" dojedziemy do przystanku "Wegorka". Docelowo, a po przebudowaniu torowiska na ul. Grunwaldzkiej, dotrze ona do pętli na Junikowie. "Osiemnastka" skierowana zostanie tymczasową trasą z Franowa do Starołęki przez Rondo Rataje, most Dworcowy, Głogowską i Hetmańską. Jednocześnie zmieni się także trasa wracającej po przerwie wakacyjnej linii nr 3, która z Wilczaka przez plac Wielkopolski dojeżdżać będzie do Zawad.

Bimby wracają na Łazarz i PST

Koniec wakacji to koniec prac przy przyłączeniu nowej trasy PST. Tramwajami będziemy mogli już dojechać do os. Sobieskiego i przez ul. Głogowską. W związku z tym trasy zmienią również linie 5, 8, 11, 12, 14 i 15. Autobusy "za tramwaj", linii T5, będą miały skróconą trasę do skrzyżowania Głogowska/Hetmańska.

12, 14 i 15 wrócą na trasę PST, na którą skierowana z ronda Kaponiera zostanie także linia 5 (zamiast linii 26). "Ósemką" z Miłostowa dotrzemy z kolei do Ogrodów, zaś zupełnie nową trasa pojedzie linia 11. Z pętli na Piatkowskiej, przez Winiary i Sołacz, dotrze do mostu Teatralnego, dalej pojedzie przez centrum, ul. Strzelecką, Królowej Jadwigi, most Dworcowy i przez Łazarz do zajedni przy ul. Głogowskiej.

Zobacz jak pojadą tramwaje od 3 września:

Schemat linii tramwajowej od 3 wrześniaZTM Poznań

Autor: FC/par//mz / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: MPK Poznań

Pozostałe wiadomości