Komornik oskarżony o przywłaszczenie ponad 944 tys. zł

TVN24

TVN 24 | TVN24Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia

Prokuratura Okręgowa w Koninie oskarżyła byłego komornika z urzędu skarbowego w Turku o przywłaszczenie ponad 944 tysięcy złotych i przekroczenie uprawnień. Mężczyźnie grozi do 10 lat więzienia.

Jak poinformował w środę Krzysztof Szczesiak z Prokuratury Okręgowej w Koninie, akt oskarżenia trafił do konińskiego sądu. Przestępczy proceder miał trwać 10 lat. 46-letni Andrzej W. był kierownikiem referatu egzekucji administracyjnej.

Prokuratura ustaliła, że mężczyzna miał pokrywać zaległe zobowiązania skarbowe podatników środkami z egzekucji innych podmiotów, które powinny trafić na konto urzędu skarbowego. Jednocześnie przywłaszczał pieniądze otrzymane od dłużników, którym płacił zaległości. Jak wyliczyli śledczy, Andrzej W. miał obracać w ten sposób pieniędzmi z dochodów urzędu ponad 430 razy.

Zabezpieczyli 340 tys zł

Prokuratura podkreśla, że cały proceder był wyjątkowo skomplikowany. Śledczy nie chcą ujawniać wszystkich szczegółów dotyczących sprawy. W trakcie śledztwa prokuratura zabezpieczyła majątek o wartości ok. 340 tys zł.

Wobec mężczyzny zastosowano dozór policyjny, poręczenie majątkowe w kwocie 50 tys. zł, oraz zakaz opuszczania kraju. Sprawa wyszła na jaw po wewnętrznej kontroli przeprowadzonej w urzędzie. Po tej kontroli Andrzej W. stracił pracę. W urzędzie pracował od 1991 roku.

Autor: kk//par / Źródło: PAP