Kolorowe zdjęcia Kalisza z 1940 r. znalezione na strychu

Poznań

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej / www.stary.kalisz.plPowiewająca flaga ze swastyką na obecnej ulicy Śródmiejskiej

Zanim ponownie ujrzały światło dzienne przeleżały wiele lat na strychu prywatnego mieszkania. Wyjątkowe fotografie Kalisza opublikował jeden z lokalnych portali: - Zdjęcia zostały wykonane latem 1940 r. prawdopodobnie przez żołnierza Wehrmachtu - informuje twórca strony, Przemysław Woźny.

Na przezroczach znajdują się praktycznie wszystkie najważniejsze zabytki miasta.

Cenna kolekcja

- Na pozytywach Agfy, w tych czasach ciężkich do zdobycia w Polsce, znajdują się adnotacje w języku niemieckim. Na to, że ich autorem jest żołnierz Wehrmachtu, wskazuje także fakt, że na wielu z nich uwieczniono swastyki - wyjaśnia Woźny.

Odnalezione na strychu jednego z mieszkań zdjęcia należą do zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. - To bardzo cenne fotografie. Osobiście nie widziałem żadnych kolorowych zdjęć Kalisza z tych czasów a miałem w swoich rękach bardzo wiele miejskich archiwów. Zachowały się natomiast na pewno z tych czasów koloryzowane pocztówki - tłumaczy Woźny.

Miejsca, których już nie ma

Autor zdjęć uwiecznił na nich dawne przedmieście Stawiszyńskie, obecne ulice Górnośląską, Śródmiejską czy dworzec kolejowy. Na zdjęciach jest także nieistniejący cmentarz żydowski, gdzie Niemcy dokonali pierwszych masowych mordów na terenie Kalisza.

- Można na nich zauważyć sporo budynków, których już w Kaliszu nie ma. Doskonale pokazują jak wszystko może się zmienić w ciągu 70 lat - zauważa Woźny.

Niemcy w Kaliszu

Pierwsze oddziały niemieckie przybyły do Kalisza 4 września 1939 roku w godzinach rannych. Miasto zostało przyłączone do Kraju Warty. Zaczęto z niego usuwać wszystkie ślady polskości: nazwy ulic zmieniano na niemieckie, burzono pomniki i tablice pamiątkowe, a językiem urzędowym stał się niemiecki.

Jednocześnie rozpoczął się proces masowego wysiedlania Żydów, którzy przed II wojną światową stanowili 1/3 mieszkańców miasta. Część z nich umieszczono w gettcie ulokowanym między dzisiejszymi ulicami Targową, Złotą, Chopina i Wodną. Funkcjonowało ono do 1942 r.

W trakcie okupacji wysiedlano także polskie rodziny, których mieszkania zajmowali Niemcy. W sumie domy musiało opuscić 25 tys. Polaków.

Miasto zostało wyzwolone 19 stycznia 1945 r.

WIĘCEJ ZDJĘĆ ZNAJDZIESZ NA STRONIE STARY.KALISZ.PL

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej / www.stary.kalisz.pl