Katarzyna Bujakiewicz nie musiała zrzekać się mandatu radnej?

Poznań

TVN/mat. wyborczeKatarzyna Bujakiewicz zrzekła się mandatu radnej sejmiku

Znana aktorka Katarzyna Bujakiewicz zrzekła się już mandatu radnej sejmiku województwa wielkopolskiego. Jednak, jak zapewnia radny Poznania Tomasz Lewandowski (SLD), wcale nie musiała tego robić. - Nie ma obowiązku wskazywania źródła swoich dochodów. W oświadczeniu wystarczy podać ogólną kwotę tytułem "umowy cywilne" - zapewnia Lewandowski, który z wykształcenia jest prawnikiem.

Bujakiewicz zrzekła się mandatu, ponieważ nie mogła złożyć oświadczenia majątkowego. Jak sama zapewniała, "ustawa nie dopuszcza możliwości złożenia oświadczenia majątkowego ujawniającego wysokość dochodów uzyskanych w danym roku jako jedną łączną kwotę", co w dalszej kolejności oznaczałoby naruszenie przez aktorkę tajemnicy handlowej i co za tym idzie, nałożenie na nią wysokich kar. W jej przypadku chodziło o kontrakty aktorskie.

Można podać dochód bez źródeł

Z tłumaczeniami Bujakiewicz nie zgadza się radny Tomasz Lewandowski. - Nie ma obowiązku wskazywania źródła swoich dochodów. W oświadczeniu wystarczy podać ogólną kwotę tytułem "umowy cywilne". I nie ważne, czy będzie to umowa o dzieło, o pracę, czy jeszcze inna. Nie wiem, jak to funkcjonuje w show-biznesie. Faktem jest, że pani Bujakiewicz nie musiała się zrzekać mandatu radnej - twierdzi radny w rozmowie z tvn24.pl.

Co w takim razie mogło skłonić aktorkę do zrezygnowania z funkcji?

- Wiele osób nie chce iść do samorządu ze względu na IX punkt oświadczenia majątkowego. Mowa w nim o "składnikach mienia ruchomego o wartości powyżej 10 tys. złotych". Ludzie nie chcą ujawniać takich szczegółów. Wyobraźmy sobie, że ktoś posiada wartościowe rodzinne pamiątki, obrazy czy porcelanę i musi dokładnie to wszystko opisać. To nic innego jak zaproszenie złodziei do swojego domu. Podejrzewam, że w przypadku pani Bujakiewicz to właśnie to mogło być powodem złożenia mandatu - kończy radny.

Autor: ib / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN/mat. wyborcze