Odnawiają stary fortepian, żeby kupić nowy wóz strażacki

TVN24 | Poznań

Autor:
ww/gp
Źródło:
TVN 24, osp-kamien.pl
Odnawiają stary fortepian, żeby kupić nowy wóz strażackiosp-kamien.pl
wideo 2/6
osp-kamien.plOdnawiają stary fortepian, żeby kupić nowy wóz strażacki

Kupili go okazjonalnie, z przydomowej szopki pod Amsterdamem. Ma 115 lat. Chcą go odrestaurować, sprzedać i zarobić w ten sposób na nowy wóz strażacki, bo boją się, że ten, którym jeżdżą obecnie, odmówi posłuszeństwa. Za odnawianie starego fortepianu zabrali się właśnie strażacy z OSP w Kamieniu (Wielkopolska).

Wóz strażacki, którym obecnie jeżdżą na akcje, jeszcze działa. Ale wyjeżdża z garażu jednostki coraz częściej i musi przewozić ze sobą o wiele więcej sprzętu, niż kiedyś. - Ma 29 lat, to renault midliner m180. Nowe auto pozwoliłoby nam na szybsze i bezpieczniejsze dotarcie na miejsce zdarzenia. Będziemy mogli też zabierać cały niezbędny do akcji sprzęt - wylicza Damian Fijałkowski z OSP w Kamieniu.

OGLĄDAJ TVN24 W TVN24 GO >>>

Jak mówi, strażacy zdecydowali, że postarają się zebrać pieniądze na nowy wóz. To wydatek rzędu około 800 tysięcy złotych. - Dzięki wielomiesięcznym staraniom zarządu i wójta gminy Ceków-Kolonia jest szansa na zakup nowego auta ratowniczo-gaśniczego - cieszy się Fijałkowski. Od początku było jednak jasne, że muszą sami zdobyć część tej kwoty - wkład własny.

Niektórzy strażacy fortepianami zajmują się zawodowoOSP Kamień

Wymienią części, pomalują i nastroją

Postanowili nie czekać z założonymi rękoma. Tak się składa, że kilku strażaków z OSP w Kamieniu zawodowo zajmuje się budową i odrestaurowywaniem starych instrumentów muzycznych. Wpadli na pomysł, żeby odkupić zniszczony fortepian, odnowić go (nieodpłatnie) i później sprzedać.

115-letni fortepian to słynny Bechstein. "Strażacy za kilka tysięcy złotych odkupili go okazyjnie z przydomowej szopki pod Amsterdamem w Holandii. Warto tu podkreślić, że nowy fortepian tej marki kosztuje - w zależności od wielkości i modelu - od około 125 do 750 tysięcy złotych. Druhowie liczą, że odnowiony instrument uda im się sprzedać za kilkadziesiąt tysięcy złotych." - czytamy na stronie osp.pl.

- Przeprowadziliśmy już analizę kosztów i plan działania. Zakłada gruntowną renowację, wymianę podzespołów i elementów fortepianu, malowanie i lakierowanie i na końcu strojenie - planuje Damian Fijałkowski.

Fortepian ma 115 latOSP Kamień

- Zysk ze sprzedaży tego fortepianu zasili nasz wkład finansowy, który musimy zebrać, aby zakupić nowe auto. Każda złotówka zbliża nas do osiągnięcia tego celu - podkreśla Fijałkowski. Bieżące informacje o akcji strażacy OSP w Kamieniu .zamieszczają na swojej stronie internetowej.

Autor:ww/gp

Źródło: TVN 24, osp-kamien.pl

Źródło zdjęcia głównego: OSP Kamień