Jedziesz dłużej przez remont? Nie musisz za to płacić

Poznań

MPK PoznańOd 1 czerwca za bilety zapłacimy więcej

Remonty w mieście wydłużyły czas jazdy komunikacją, więc trzeba wydłużyć czas obowiązywania biletów czasowych - uznali poznańscy radni i poszli na rękę mieszkańcom miasta.

Głosowanie nad projektem uchwały, która wydłużyłaby czas obowiązywania biletówjednorazowych komunikacji miejskiej był dziś najbardziej gorącym tematem na sesji rady miasta. Dyskutowano o niej ponad godzinę.

Ostatecznie zadecydowano: dłużej pojedziemy na biletach półgodzinnych. W dni robocze między godz. 6 a 19 bilety 30-minutowe, będą ważne przez 45 minut.

PiS i SLD: rozwiązanie sprzed roku

Dyskusje rozpoczęto przed godz. 16. Propozycję przedstawiał radnym Szymon Szynkowski vel Sęk z Prawa i Sprawiedliwości. Proponował wydłużenie bliletów 15-minutowych do 25 minut, a 30-minutowych - do 45 minut w dni robocze między godziną 6 a 19.

To identyczne rozwiązanie, jakie wprowadzono w Poznaniu w zeszłym roku w związku z licznymi remontami przed Euro 2012. Teraz uzasadnieniem jest II etap remontu ronda Kaponiera, najważniejszego węzła komunikacyjnego w centrum miasta.

- Realizacja pomysłu kosztowałaby miasto tylko 250 tys. zł - przekonywał radny PiS. Pomysł poparli radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To jednak było za mało by przegłosować uchwałę.

Tylko półgodzinne

Decydujący głos mieli radni Platformy Obywatelskiej i Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego. A ci zdecydowali się zagłosować inaczej.

- Najbardziej poszkodowani są pasażerowie jadący na dłuższych trasach - przekonywali radni PO, a prezydent Ryszard Grobelny przypominał o trudnej sytuacji budżetu miasta.

I zagłosowali za poprawką, która wydłużyła jedynie bilety 30-minutowych do 45 minut. Nowa taryfa obowiązywać bedzie od jutra. Dłużej na półgodzinnych biletach bedziemy mogli jeździć w dni robocze między godz. 6 a 22.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: MPK Poznań