TVN24 | Poznań

Zajrzeli pod podłogę, znaleźli prezent od cesarza Wilhelma II

TVN24 | Poznań

Autor:
aa/gp
Źródło:
TVN24
Prezent od cesarza ukryty pod podłogą  w pałacu
Prezent od cesarza ukryty pod podłogą w pałacuUM Jarocin/domena publiczna
wideo 2/9
sl Wilhelm

Nie wiadomo, jak długo tam leżała, pewne jest to, że ma ponad 120 lat. W Jarocinie w pałacu Radolińskich znaleziono zabytkową broń, a z nią małą tabliczkę z napisem.

Podczas prac remontowych w pałacu Radolińskich w Jarocinie (woj. wielkopolskie) odkryto cenny zabytek. Pod podłogą znaleziono dubeltówkę księcia Hugo von Radolin. Nieopodal znajdowała się tabliczka z grawerunkiem. Z zawartego na niej napisu wynika, że książę otrzymał broń od cesarza Wilhelma II w 1899 roku. 

Prace w zamku trwają od czerwcaUM Jarocin

Wilhelm II był ostatnim niemieckim cesarzem i królem Prus, przedstawicielem dynastii Hohenzollernów. Cesarzem i królem Prus został został 15 czerwca 1888 roku. Po zakończeniu I wojny światowej abdykował i osiadł w Holandii.

Cesarz Wilhelm IIdomena publiczna

- Zaraz po znalezieniu broń została zabezpieczona przez policję i po dokonaniu niezbędnych czynności zwrócona. Teraz czeka na konserwację, żeby można ją było zaprezentować na nowej wystawie stałej Muzeum Regionalnego w Jarocinie, która powstanie w pałacu Radolińskich w 2021 roku – informuje dr Marcin Szeląg, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Hugo Juliusz Raoul Edward hrabia z Radoliny Radoliński, późniejszy książę von Radolin. Pruski ambasador w Sankt Petersburgu,  Konstantynopolu oraz Paryżu. Członek wielkopolskiego rodu Radolińskich.

Książę Hugo von Radolindomena publiczna

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Znaleziono też tabliczkę z wygrawerowanym napisemUM Jarocin

"Wykonane zostały także prace, polegające na przerobieniu instalacji centralnego ogrzewania w piwnicy oraz przebiciu stropów, pozwalające na zamontowanie windy pomiędzy parterem i pierwszego piętra" – poinformował Urząd Miasta w Jarocinie. 

Ponadto oczyszczono ze starych warstw tynków i farb ściany wewnętrzne oraz usunięto wtórne ścianki na strychu, gdzie powstaje sala perkusyjna i studio nagrań. Drugim etapem prac będzie przygotowanie stałej ekspozycji prezentującej historię i kulturę Ziemi Jarocińskiej. Wystawa stała powstanie właśnie na parterze pałacu Radolińskich.

Pałac rodziny Radolińskich w Jarocinie (rycina z drugiej połowy XIX wieku)domena publiczna
Google Maps

Autor:aa/gp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: UM Jarocin

Pozostałe wiadomości