Poznań

Jan A.P. Kaczmarek pokaże w Poznaniu 170 filmów

Poznań

materiały organizatorówKulturalne lato w Poznaniu

Nie tylko Bryanem Adamsem Poznań żyje. Mieszkańcy miasta będą się mogli tego lata bawić nie tylko na koncercie kanadyjskiego gwiazdora, ale również na trzech dużych festiwalach - Tzadiku, Ethno Porcie i Transatlantyku Jana A.P. Kaczmarka.

Bryan Adams zagra 26 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zamykając kulturalny miesiąc w mieście. Dużo atrakcji miasto zaplanowało jednak na sierpień, który ma być miesiącem festiwali.

Nowa Tradycja Żydowska

W pierwszy weekend sierpnia, w dniach 3-5 odbędzie się szósta edycja Tzadik Poznań Festiwal. Twórcy festiwalu stawiają sobie za cel popularyzację owianej często mistycyzmem kultury żydowskiej i pokazać jej współczesne, żywe oblicze.

Program festiwalowy współtworzą dwie części: filmowa i muzyczna. Filmy wokół problemów tożsamości, tradycji i historii żydowskiej będzie można oglądać przez 3 dni trwania imprezy w sali Małego Domu Kultury w klubie Dragon, gdzie czeka około 100 miejsc siedzących. W ramach muzycznego Tzadika wystąpią m.in. Balkan Sevdah Akustyk grający bałkańskie Etno, Nor Cold Quartet czy Hera z klarnecistą i kompozytorem Wacławem Zimplem.

Cały świat na jednej scenie

Dokładnie w tym samym czasie, 3-5 sierpnia w Poznaniu odbędzie się festiwal Ethno Port 2012, który będzie kusił koncertami zespołów tworzących w nurcie world music. Muzycy z Korei, Mali, Meksyku, Turcji, Indii i wielu innych zakątków świata przywiozą do Poznania brzmienia charakterystyczne dla miejsc, skąd pochodzą.

Na scenie, która stanie w starym korycie Warty, przemieszają się dźwięki i stylistyki z całego globu. Oprócz koncertów organizatorzy zaplanowali szereg warsztatów, pokazów filmowych i spotkań.

170 filmów Kaczmarka

15 sierpnia rozpocznie się z kolei druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk, którego twórcą i dyrektorem jest laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek. Program podzielony jest na 18 sekcji tematycznych. Do 22 sierpnia widzowie będą mogli obejrzeć blisko 170 filmów.

Wśród zapowiadanych festiwalowych premier są m.in. zwycięzcy tegorocznego Berlinale i festiwalu Sundance 2012, w tym zdobywca Złotego Niedźwiedzia - film braci Taviani "Cezar musi umrzeć".

Do Poznania, podobnie jak w ubiegłym roku, przyjadą uznani w świecie filmowym aktorzy, reżyserzy, kompozytorzy i operatorzy. Wśród nich znajdą się aktor Julian Sands, kompozytor Peter Golub, aktor, reżyser i producent Shem Bitterman oraz mieszkający w Hollywood scenograf Waldemar Kalinowski.

Autor: AB/k / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: materiały organizatorów