Poznań

Jak mieszkał Mieszko I? Zbudują piastowski gród z klocków Lego

Poznań

Bartosz BorowiakMakieta jest w trakcie budowy

Gród Kłecko z czasów Mieszka I doczeka się wreszcie rekonstrukcji. Wykonania makiety podjął się Bartosz Borowiak. Twierdzę zbuduje on jednak nie z drewna, a z klocków Lego.

Budowa makiety rozpoczęła się w lutym i potrwa do maja. Do tej pory wykonana została brama wjazdowa do grodu, która będzie kluczowym elementem projektu. Z klocków powstała już także karczma, wiatrak i młyn wodny. W kolejce czekają – targowisko oraz młyn konny.

Gród z klocków na Dzień Dziecka

Makieta o wymiarach 1,5 x 1,5 m składać ma się z około 3500 elementów.

- Wykorzystujemy klocki z serii Castle i Kingdoms oraz sprowadzamy pojedyncze klocki z Danii – mówi Bartosz Borowiak, twórca makiety.

Towarzyszyć jej będą plansze opisujące poszczególne elementy. Pojawią się na nich również informacje o historii kłeckiego grodu oraz fotografie. – Planowany termin ekspozycji makiety to 1 czerwca 2014 – zapowiada Borowiak.

Makieta ma był w pełni mobilna. Pierwsze miasta, w których będzie można ją obejrzeć już zostały ustalone.

- Jako pierwsze będzie oczywiście Kłecko. Następnie Gniezno, Powidz, Lednica i Pobiedziska – wylicza twórca makiety i dodaje, że jego działania zmierzają do włączenia grodu do rewitalizowanego Szlaku Piastowskiego.

Gród z czasów pierwszych Piastów

Gród powstał prawdopodobnie za czasów Mieszka I i istniał z pewnymi modyfikacjami, do XIV w. - Sama makieta będzie przekrojowa i odnosić się będzie do całego okresu funkcjonowania grodu. Każdy element zostanie dodatkowo opisany - wyjaśnia Borowiak.

Pierwsze próby odtworzenia grodu sięgają roku 1937. Umożliwić miały to prowadzone wówczas w Kłecku prace archeologiczne. – Odbywały się one równolegle do badań w Biskupinie. Dowodził nimi prof. Józef Kostrzewski, a same prace prowadził młody Witold Hensel, późniejszy profesor i twórca polskiej mediewistyki (dział historiografii poświęcony średniowieczu - przyp. red.) – kończy autor makiety.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: pp, fc/b / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Bartosz Borowiak

Pozostałe wiadomości