Holenderski staruszek na pożegnanie linii A

Poznań

MPK Poznań | K.LesińskaDaf podczas postoju

Z rozkładu jazdy w Poznaniu zniknęła właśnie linia pośpieszna A. Na pożegnanie MPK przygotowało miłą niespodziankę, przejazdy zabytkowym autobusem DAF MB 200.

Linia pośpieszna A dotychczas łączyła os. Kopernika z os. Rataje. Teraz na tej trasie kursować będą dwie normalne linie 45 i 97.

Na pożegnanie linii A Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji przygotowało dla mieszkańców Poznania nietypową atrakcję. W sobotę na wybranych kursach pasażerów woził zabytkowy autobus.

DAF MB 200 zawitał do Poznania 21 lat temu. Od samego początku obsługiwał linie pośpieszne A, B i C, później również DAF-y pojawiły się na regularnych liniach. Dokładnie 1 lipca 1991 roku do Poznania z Utrechtu trafiło 29 takich autobusów, które wyprodukowano na przełomie lat 70-tych i 80-tych.

Jeździły do 2008 roku

Od 2003 roku DAF-y obsługiwały tylko nocne linie, a od 2008 roku zostały wycofane z eksploatacji. Przy współpracy z Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych uchował się jeden egzemplarz, który po odnowieniu uzyskał holenderskie oryginalne barwy. Ten zabytkowy pojazd można zobaczyć w parku autobusów historycznych.

Autor: mw/par / Źródło: MPK Poznań

Źródło zdjęcia głównego: MPK Poznań | K.Lesińska