Poznań

Hip-hopowcy doradzali, studenci malowali

Poznań

Tak powstawał mural na przystanku w Poznaniu
Przystanek w Poznaniu malowano od 25 maja

Portret kompozytora i klawisze – tak wygląda nowy mural, który zdobi do niedawna szare mury przystanku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Namalowano go w ramach Festiwalu Kultury Studentów Kulminacje.

Choć festiwal odbywał się na terenie Kampusu Szamarzewo, uczestnicy przenieśli się także poza tę przestrzeń. Pomalowali przystanek Kurpińskiego w stronę Piątkowa.

Efekty tej pracy mogą podziwiać m.in. ich koledzy, dojeżdżający do Kampusu na Morasku.

Malowanie od czwartku

Pierwsze prace nad muralem rozpoczęły się tydzień temu. Zaangażowali się w nie wolontariusze z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a w szczególności z Wydziału Studiów Edukacyjnych i Wydziału Nauk Społecznych, które organizowały Festiwal Kultury Studentów Kulminacje. W sumie kilkanaście osób.

- Ruszyliśmy w czwartek, zaczynając od odkurzenia ściany i utwardzenia unigruntem - relacjonuje Monika Pawłowska,przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studentów.

Pierwszą warstwę farby położono w piątek. Potem można było zabrać się za klawisze fortepianu i podobiznę zmarłego 155 lat temu kompozytora Karola Kurpińskiego.

Hip-hopowcy doradzali

W malowanie muralu zaangażowani byli nie tylko studenci, ale również prodziekan WNS, dr Jacek Zydorowicz. Przez cały tydzień pojawiał się na miejscu w stroju roboczym.

- Nie chciałem zostawiać studentów samych, wolałem być na miejscu. Dowoziłem im farby i drabiny, a jak już byłem na miejscu, to pomagałem przy samym malowaniu - tłumaczy dr Zydorowicz.

Do prac przyłączyli się także hip-hopowcy z Piątkowa. To oni odpowiadają za napis "PTKWO Zone". - Znali się na rzeczy i doradzali nam, humanistom, jak odpowiednio malować - wyjaśnia Zydorowicz.

Efekty ich prac można podziwiać od wtorku. - To nie była łatwa przestrzeń do zagospodarowania. Ludzie wychodzący z tramwajów przychodzili i gratulowali nam, a kiedy skończyliśmy już malować, pojawili się kolejni hip-hopowcy, którzy kręcili teledysk na tle nowego muralu - mówi Zydorowicz.

Murale zamiast szarości

Przystanek Kurpińskiego był ostatnim szarym przystankiem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. - Teraz, tuż przed Euro 2012, już na żadnym nie mamy smutnych betonowych ścian, na każdym są murale - cieszy się Pawłowska.

Organizatorzy festiwalu wybiegają już myślami w przyszłość. - Chcielibyśmy podczas kolejnej edycji pomalować drugą stronę przystanku. Na razie jednak trudno mówić o konkretach - zdradza przewodnicząca Wydziałowej Rady Samorządu Studentów. Do tego czasu studenci mają opiekować się muralem po wschodniej stronie. - Gdyby pojawiły się jakieś napisy, czy problemy z farbą, zobowiązaliśmy się zrobić poprawki - tłumaczy Zydorowicz.

Projekt muralu przygotowała Daria Jezierska z samorządu WNS we współpracy z prodziekanem Jackiem Zydorowiczem. Farby i materiały do zagruntowania powierzchni zapewnił im sponsor, którego logo znalazło się na muralu.

Autor: FC/mz/k / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Joanna Kalinowska

Pozostałe wiadomości