Handlowali bronią. Policjanci znaleźli ją w całkiem wymyślnych schowkach

TVN24

KWP PoznańPrzejęto 9 karabinków z tłumikami, 7 sztuk broni myśliwskiej oraz 3 pistolety

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zatrzymali cztery osoby zajmujące się nielegalnym handlem bronią i amunicją. Funkcjonariusze zabezpieczyli kilkanaście sztuk różnych rodzajów broni, jej elementy oraz tysiące sztuk amunicji. Dwóch zatrzymanych trafiło do aresztu.

Do zatrzymań doszło 28 kwietnia, jednak dopiero teraz poinformowała o nich policja. Funkcjonariusze wkroczyli na teren kilku posesji w Wielkopolsce i w woj. łódzkim.

- W trakcie przeszukań ujawniono i zabezpieczono 19 jednostek broni palnej oraz amunicję różnego kalibru o łącznej czarnorynkowej wartości przekraczającej 35 tys. złotych. W sumie zatrzymano 4 osoby. Sąd w Ostrowie Wielkopolskim zadecydował o aresztowaniu dwójki z nich - podaje Dawid Marciniak z biura prasowego wielkopolskiej policji.

W akcję zaangażowanych 90 osób

Zatrzymania są wynikiem kilkumiesięcznej pracy policjantów. - Udział w niej wzięło 90 osób z Centralnego Biura Śledczego, Służby Celnej, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu i Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu. Wykorzystano także specjalnie przeszkolonego psa. Jak się okazało przestępcy przygotowali wymyślne schowki do przechowywania broni i amunicji. Przestępcza działalność zatrzymanych stanowiła ich stałe źródło dochodu. Handlowali bronią, jej elementami oraz amunicją - wyjaśnia Marciniak.

Zabezpieczone jednostki broni to 9 karabinków wraz z tłumikami, 7 sztuk broni myśliwskiej oraz 3 pistolety, a także 36 elementów broni w postaci luf, zamków i szkieletów broni. Śledczy ujawnili też 2 tysiące sztuk amunicji różnego kalibru.

- Tłumiki zastosowane w broni jednoznacznie wskazują na charakter, w jakim broń była lub mogła być wykorzystywana. Biegli ustalą, czy broń nie posłużyła w przeszłości do popełnienia przestępstwa - tłumaczy Marciniak.

Służby celne zabezpieczyły także ok. 20 litrów spirytusu i 142 paczki papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy.

Dwójka w areszcie

Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim. Zatrzymani usłyszeli zarzuty posiadania oraz handlu bronią i amunicją. Grozi im do 10 lat więzienia. - Obecnie na wniosek prokuratury ostrowski sąd wobec dwójki podejrzanych zastosował miesięczny areszt - kończy Marciniak.

Autor: FC/i / Źródło: TVN 24 Poznań