Poznań

Grobelny rezygnuje, Arsenał zostaje

Poznań

Wikipedia | MOs810Galeria Arsenał nie będzie likwidowana

Był alarm w internecie: "najważniejszą galerię w mieście chcą przerobić na Biedronkę". Poskutkowało. Pomysłodawca likwidacji Galerii Miejskiej Arsenał - prezydent Poznania zmienia plany.

Sprawa likwidacji Galerii Arsenał nie trafi pod obrady rady miasta. Jednak Ryszard Grobelny nadal obstaje, by galerią zarządzała organizacja pozarządowa, a nie jak dotychczas miasto.- Prezydent Poznania Ryszard Grobelny przygotowuje propozycję nowelizacji ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Dlatego zdecydował o zastosowaniu nowego rozwiązania w procesie zmian w Galerii Miejskiej Arsenał - poinformował Paweł Marciniak, rzecznik prasowy prezydenta Poznania.

Proponowane przez prezydenta rozwiązania ustawowe mają wzorować się na tych stosowanych w przypadku placówek oświatowych.

- W procesie przekazania prowadzenia placówki nie ma tam konieczności formalnej likwidacji jednostki - deklaruje Marciniak.

Jak zapewnia, to rozwiązanie przynosi korzyści dla wszystkich zainteresowanych - mieszkańców, pracowników i miasta. Bo, gdyby nowy zarządca galerii zrezygnował z jej prowadzenia lub kompletnie sobie z nią nie radził, wówczas wracałaby ona pod władanie miasta.

Kulturalny strajk

Pod koniec lipca Ryszard Grobelny zawiesił konkurs na dyrektora Galerii Miejskiej Arsenał. Miasto zdecydowało, że lepiej byłoby oddać ją w ręce organizacji pozarządowej. By tak się stało konieczna była jednak formalna likwidacja placówki. Ta decyzja wywołała protesty ludzi związanych z poznańską kulturą i samych pracowników.

W internetowym "Proteście Arsenału" wzięło udział ponad tysiąc osób. Na budynku Arsenału zawieszono logo "Biedronki" a o działalności galerii przypominają prezentacje multimedialne. jakie można zobaczyć uliczką przez środek Starego Rynku. Te akcje nie umknęły uwadze Ryszardowi Grobelnemu.

- Prezydent oczekuje od pracowników Arsenału zachowania wzmożonej aktywności w działaniu, jaką obserwowaliśmy w ostatnim czasie. Liczy także, że pracownicy przygotują wnioski o pozyskanie z zewnątrz pieniędzy na planowane projekty, które będą stanowiły uzupełnienie dotacji z budżetu miasta - mówi Marciniak.

Po Arsenale, Nowa Gazownia

Galeria Miejska Arsenał nie jest jedyną placówką, której zarządzanie miasto chce powierzyć organizacji pozarządowej. Niebawem ogłoszony zostanie konkurs na realizację działań kulturalnych w Nowej Gazowni. Dotychczas pawilonem administrowała Estrada Poznańska.

- Intencją prezydenta jest oddanie tej przestrzeni organizacji bądź organizacjom pozarządowym w celu realizowania programu kulturalnego - zapewnia Marciniak.

Galeria na rynku

Galeria Miejska Arsenał jest samorządową instytucją kultury. Funkcjonowała w Poznaniu pod wieloma nazwami i w wielu miejscach. Od 1997 roku nosi obecną nazwę. Od 1962 r. siedzibą galerii jest budynek w samym centrum Starego Rynku. Arsenał prowadzi zarówno działalność wystawienniczą, jak i wydawniczą.

Galeria skupia się na sztuce współczesnej jednak nie jest to jedyny kierunek jej działania. Cały czas gromadzi też własną kolekcję dzieł sztuki. Na terenie Galerii prezentowane są głównie dzieła malarskie, grafiki, rzeźby, rysunki, ale także sztuka wideo i widowiska offowe. Wystawiani są tu zarówno artyści ze środowiska poznańskiego, jak i wystawy ogólnopolskie i zagraniczne.

Galeria Arsenał znajduje się po południowej stronie Starego Rynku:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: FC/iga / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | MOs810