Poznań

Grobelny na dnie. Podsumował sprzątanie Malty

Poznań

Prezydent Grobelny podsumował porządki na Malcie
TVN 24Prezydent Grobelny Podsumował akcję oczyszczania zbiornika na Malcie

Prezydent Poznania Ryszard Grobelny pojawił się na osuszonym dnie zbiornika maltańskiego, by podsumować akcję jego oczyszczania. Powodów do dumy nie ma - choć tym razem nie znaleziono np. tapczanu, dalej wyrzucamy do wody puszki i butelki.

Z terenu zwykle zalanego wodą wywieziono 56 metrów sześciennych śmieci. W przeciwieństwie do poprzednich akcji, mniej było spektakularnych znalezisk. Najciekawszym był rower.

Raport z dna

Czyszczenie Jeziora Maltańskiego odbywa się raz na cztery lata. W tym roku pogłębiony został teren wzdłuż torów wyścigowych, wzmocniono brzegi, z dna wybrano muł oraz wrzucone tam przez poznaniaków śmieci. Wycięto też część trzcin. Kiedy znów pojawi się tu woda?

- Na wiosnę, w marcu zaczniemy ten zbiornik napełniać, co potrwa kilka miesięcy, bo wody jest tutaj dosyć dużo - zapowiedział Ryszard Grobelny.

Czyszczenie toru za milion

- To jest także tor regatowy, w związku z tym wszystkie urządzenia techniczne niezbędne do funkcjonowania toru są przy okazji wzmacniane i konserwowane. Brzegi, tak by tor miał w każdym miejscu taką samą głębokość. Żeby rzeka przepływała przez ten tor też tylko w określonym miejscu i to pod kątem prostym - tłumaczył dalej prezydent Poznania.

Cała operacja kosztowała Poznań około miliona złotych.

Autor: kk/roody / Źródło: TVN24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Ryszard Grobelny / Facebook

Pozostałe wiadomości