Mieli głosować w szpitalu, ale wyborów tam nie będzie. Przez koronawirusa

TVN24 | Poznań

Autor:
FC
Źródło:
TVN 24 Poznań
Wybory w Baranowie, jednak nie tylko korespondencyjnie?
wideo 2/4
Wybory w Baranowie, jednak nie tylko korespondencyjnie?

Choć w gminie Baranów wybory będą odbywać się korespondencyjnie, w szpitalu w Grębaninie pacjenci mieli głosować tradycyjnie. Teraz już wiadomo, że tam nie zagłosują w ogóle. Połowa chorych zakaziła się koronawirusem.

W szpitalu w Grębaninie we wtorek przebywało 36 chorych. U jednej osoby testy na koronawirusa dały wynik pozytywny. - To mieszkanka powiatu krotoszyńskiego. Zostaną przebadani wszyscy pacjenci z oddziału rehabilitacyjnego, na którym się znajduje - mówiła TVN24 Wanda Lepka, szefowa kępińskiego sanepidu.

Zlecono przebadanie pozostałych 35 pacjentów. Po otrzymaniu ich wyników miały zostać podjęte decyzje, czy wybory odbędą się normalnie, czy może korespondencyjne.

W czwartek okazało się, że zakażonych jest jeszcze w sumie 20 osób: 17 pacjentów i 3 osoby z personelu.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24 >>>

 

Wyborów nie będzie

Jak przekazała telefonicznie reporterce TVN24 wójt gminy Bogumiła Lewandowska-Siwek, w związku z tą sytuacją wybory w szpitalu rehabilitacyjnym w Grębaninie w ogóle się nie odbędą, a wszyscy pacjenci będą przenoszeni do innych placówek. Zakażeni - do szpitali zakaźnych, niezakażeni - do zwykłych. - Nie możemy nikomu odbierać prawa do głosowania, stąd taka decyzja - tłumaczy wójt. 

W szpitalach, do których trafią, będą mogli zagłosować.

 

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Głosowanie będzie możliwe w godzinach od 7 do 21. W kraju głosowanie ma się odbyć metodą mieszaną - w lokalach wyborczych i korespondencyjnie.

W dwóch gminach: Baranów (woj. wielkopolskie) i Marklowice (woj. śląskie) wybory prezydenckie odbędą się wyłącznie w formie korespondencyjnej. Tak zdecydowała Państwowa Komisja Wyborcza po rekomendacjach przekazanych przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

Ponad trzystu mieszkańców gminy Baranów, którzy nie chcieli głosować korespondencyjnie, złożyło wniosek o wydanie zaświadczenia, uprawniającego do oddania głosu na terenie innej gminy.

Pod koniec maja w fabryce mebli na terenie gminy Baranów zdiagnozowano COVID-19 u prawie 300 pracowników. To właśnie dlatego Ministerstwo Zdrowia zarekomendowało tę gminę do przeprowadzenia wyborów w formie korespondencyjnej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE PRZEZ TVN24GO

Autor:FC

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: powiatkepno.pl