TVN24 | Poznań

Wiadukt wrócił na swoje miejsce, 180-tonową konstrukcję przesuwali półtorej godziny

TVN24 | Poznań

Autor:
FC/gp
Źródło:
TVN 24 Poznań
Gniezno: Wiadukt im. ks. Jerzego Popiełuszki wrócił na swoje miejsceWZDW
wideo 2/6
WZDWGniezno: Wiadukt im. ks. Jerzego Popiełuszki wrócił na swoje miejsce

Powoli dobiega końca remont zabytkowego wiaduktu im. ks. Jerzego Popiełuszki w Gnieźnie. - Stalowa konstrukcja wróciła już na swoje miejsce. Była przesuwana – centymetr po centymetrze – za pomocą siłowników po szynach opartych na podporach - wyjaśnia Paulina Jęczmionka-Majchrzak z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Remont zabytkowego wiaduktu im. ks. Jerzego Popiełuszki w ciągu drogi wojewódzkiej nr 260 w Gnieźnie ruszył w sierpniu zeszłego roku. Po ośmiu miesiącach wiadukt wrócił z drogi dojazdowej, na której był remontowany, na swoje miejsce nad torami kolejowymi.

Operację przesuwania wiaduktu zaplanowano na środę. Ruszyła ona - zgodnie z planem o godzinie 8:30. - Stalowa konstrukcja o wadze ponad 180 ton była przesuwana – centymetr po centymetrze – za pomocą siłowników po szynach opartych na podporach. Trwało to półtorej godziny - wyjaśnia Paulina Jęczmionka-Majchrzak z Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Remont potrwa jeszcze trzy miesiące

Za kilka dni zostaną rozebrane podpory i za około tydzień obiekt zostanie opuszczony na przyczółki. Następnie rozpoczną się prace związane z odtworzeniem nawierzchni na dojazdach i samym obiekcie.

Prace na wiadukcie mają potrwać do końca października. Remont pochłonie 9,2 mln złotych.

Na czas remontu wiaduktu wprowadzona została tymczasowa organizacja ruchu.

Jak ominąć remontowany wiaduktWZDW

Ruch pieszych jest utrzymany przez cały czas trwania remontu. Mogą oni korzystać z kładki, które stanowi oddzielny obiekt i nie jest powiązana z wiaduktem. - Po udostępnieniu przejścia po wyremontowanej konstrukcji, kładka zostanie rozebrana - tłumaczy Jęczmionka-Majchrzak.

Autor:FC/gp

Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: WZDW