Gaz wrócił do Jankowa Przygodzkiego. Marszałek obiecuje pomoc

TVN24

Aktualizacja:
TVN 24 PoznańAkcja gaśnicza w Jankowie Przygodzkim

W Jankowie Przygodzkim (woj. wielkopolskie) w poniedziałek wznowiono przesył gazu - poinformował operator gazociągu. W czwartek doszło tam do rozszczelnienia instalacji i wielkiego pożaru, w wyniku którego zginęły dwie osoby. Jeszcze dziś do nowego mieszkania przeprowadzi się jedna z rodzin. Marszałek województwa deklaruje wsparcie dla mieszkańców i gminy.

- Naprawiona instalacja pomyślnie przeszła próby techniczne - poinformowała rzeczniczka operatora gazociągu spółki Gaz-System Małgorzata Polkowska.

Awarii uległ gazociąg relacji Gustorzyn-Odolanów o ciśnieniu 5,4 MPa wybudowany w 1977 roku. Awaria powstała w rejonie budowy nowego gazociągu, który nie był jeszcze oddany do eksploatacji i nie przesyłał gazu.

Wymieniono uszkodzony odcinek

W poniedziałek rano służby techniczne spółki zakończyły naprawę uszkodzonego gazociągu. Wznowiono również przesył zlokalizowanym obok gazociągiem o średnicy 400 mm.

- Naprawa polegała na szczelnym zastopowaniu gazociągu z obydwu stron, wycięciu odcinka gazociągu, który uległ uszkodzeniu, oraz montażu nowego - powiedziała Polkowska.

Fragmenty gazociągu zostały pobrane przez prokuraturę do specjalistycznych ekspertyz, w wyniku których możliwe będzie dokładne ustalenie przyczyn rozszczelnienia instalacji.

Pierwsza rodzina w nowym mieszkaniu

- Teraz jest czas, aby oszacować szkody i podjąć decyzje, jak pomóc ludziom, których dotknęła ta straszna tragedia, oraz powiatowi i gminie w usunięciu szkód w infrastrukturze. Budżet województwa będzie to wspierał - powiedział w poniedziałek Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Kwot, jakie województwo może przeznaczyć na ten cel, marszałek nie zdradził. Mieszkańcom obiecano odbudowę zniszczonych domów. - Pytanie czy wszyscy będą chcieli do nich wrócić? Wymaga to dyskusji z mieszkańcami - powiedział.

W poniedziałek pierwsza rodzina zamieszka w mieszkaniu socjalnym, które zaoferował Ostrów Wlkp. Pozostałe rodziny przebywają u swoich bliskich, znajomych bądź sąsiadów. Na razie nie zgłaszają potrzeby przeniesienia się do lokali socjalnych. - W ciągu najbliższych dni i tygodni miasto Ostrów Wlkp. będzie mogło przekazać 20 mieszkań socjalnych, w których trwają właśnie prace wykończeniowe - zadeklarował Tomasz Stube, rzecznik wojewody wielkopolskiego.

Ruszają kontrole

Dziś w Jankowie Przygrodzkim zaczną się kontrole budowlane, a pogotowie gazowe będzie sprawdzało instalacje znajdujące się w domach.

Na razie nie wiadomo, kiedy w Jankowie Przygodzkim ruszą prace rozbiórkowe i budowlane. Jak informował w sobotę Stube, do rozbiórki są dwa budynki mieszkalne i cztery gospodarcze, do odbudowy osiem budynków.

W czwartek w Jankowie Przygodzkim zginęły dwie osoby, 13 - w tym troje dzieci - trafiło w czwartek z obrażeniami do szpitala.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYBUCHU GAZU W JANKOWIE PRZYGODZKIM

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Autor: FC/b / Źródło: TVN 24 Poznań / PAP