Poznań

Fenomen poznańskiego słupa. Dziś jak "rożen Hitchcocka"

Poznań

Jacek DatczukPtaki od lat przesiadują na tym samym sygnalizatorze

Ten widok znany jest poznaniakom od lat: gołębie zasiadające na jednym ze słupów sygnalizacji świetlnej przy skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej i Murawa. W czwartkowy mglisty poranek ptaki budziły złowrogie skojarzenia. - To poznański rożen Hitchcocka - mówi Jacek Datczuk, autor zdjęcia.

- To miejsce, gdzie ptaki przesiadują od lat. Dzisiejsza poranna pogoda sprawiła, że czuję się tak jak te gołębie - śmieje się Datczuk w rozmowie z tvn24.pl.

Może grzeją sobie stópki?

Na czym polega fenomen tego słupa? Tajemnica sygnalizatora od wielu lat zastanawiała ornitologów.

- Ptaki często wybierają sobie "swoje" miejsca do wypoczynku czy ulubione drzewa. Wszystkie te miejsca jednak łatwo da się wytłumaczyć - są to dobre punkty obserwacyjne - mówi Andrzej Batycki zajmujący się ptakami w Polskim Towarzystwie Ochrony Przyrody "Salamandra". I jednocześnie przyznaje: Fenomenu tego sygnalizatora jednak wyjaśnić nie umiem.

- To dobry punkt obserwacyjny, ale obok są trzy inne takie słupy a gołębie zawsze siadają właśnie na tym - dziwi się Batycki.

Temat wyraźnie jednak zainteresował miłośników przyrody.

- Rozmawialiśmy jakiś czas temu o tym w gronie naukowym. Tajemnicy nie mogli odkryć nawet wybitni profesorowie. Wszyscy jednak podchodziliśmy do tego tematu nie naukowo a ciekawostkowo - zastrzega Batycki, dodając żartobliwie: Temat jest intrygujący ale niestety nikt jeszcze nie napisał o tym pracy magisterskiej. Może dochodzi tam do jakiegoś zwarcia i gołębie ogrzewają sobie stópki?.

Za fenomenem stoi starsza pani

Zagadkę rozwiązuje prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

- O ten słup wielokrotnie mnie pytano i przez lata nie znałem odpowiedzi - przyznaje. - Fenomen okazał się prosty – od 10 lat ptaki dostają przy tym sygnalizatorze jedzenie. Przekazali mi to mieszkańcy, z którymi rozmawiałem. Przychodzi tam pewna starsza pani i je dokarmia. To ona stoi za tym fenomenem - śmieje się Tryjanowski.

Słup znajduje się na skrzyżowaniu ulic Słowiańskiej i Murawa:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Widziałeś ptaki, które siadają w dziwnych miejscach albo intryguje Cię ich zachowanie? A może sam dokarmiasz jakieś zwierzęta i chcesz się podzielić ich historia z innymi? Prześlij zdjęcia i filmy na kontakt24@tvn.pl lub zamieść je na stronie kontakt24.tvn.pl.

Autor: FC/iga / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: Jacek Datczuk