Eskadra 111 kontra Luftwaffe. IPN wydaje kolejną planszówkę

TVN24

IPNGra "111" zostanie zaprezentowana 6 września

Instytut Pamięci Narodowej wydaje planszówki i karcianki, zdobywając przy tym uznanie miłośników gier. Kolejna produkcja ma przypomnieć walkę w obronie polskiego nieba w 1939 roku. Od jednej z eskadr wzięła swój tytuł: 111.

Edukacyjną grę planszową "111" autorstwa Karola Madaja i Tomasza Gintera IPN wyda we wrześniu. Będzie to już siódma gra przygotowana przez IPN.

Polska kontra Niemcy

- Niemiecka Luftwaffe atakuje Warszawę. Zadaniem lotnictwa polskiego jest strącenie bombowców, zanim dotrą nad miasto. Z pomocą Polakom przychodzi artyleria przeciwlotnicza i ukryte przed wzrokiem Niemców lotniska polowe. Również chmury mogą wprowadzić wiele emocji podczas powietrznych pojedynków - zachęca Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN.

Gra przeznaczona jest dla dwóch osób. Jak tłumaczy jej współautor Karol Madaj, pomysł narodził się po lekturze książki Marka Rogusza i Mariana Sawickiego: "Zielonka - zapomniane lotnisko września 1939".

- Książka opowiadała między innymi o historii bitew powietrznych w obronie Warszawy. Pomyślałem, że mogę spróbować dostosować mechanikę gry "303" (wydana przez IPN szybka wojenna gra planszowa dla 2 osób, z których jedna dowodzi RAF, broniąc Wielkiej Brytanii, druga atakuje Luftwaffe) do tego tematu - powiedział Madaj.

Promocja w autobusach i tramwajach

Madaj jest też autorem poprzednich gier wydawanych przez IPN. "111", pod względem merytorycznym i graficznym opracował Tomasz Ginter. Współautor książki o lotnisku w Zielonce Marek Rogusz przygotował natomiast dołączony do gry artykuł popularnonaukowy.

Premiera "111" odbędzie się 6 września w Warszawie.

Cichocka zapowiada, że wydarzeniu towarzyszyć będzie kampania promocyjna w autobusach i tramwajach. W dniu premiery na ulice stolicy wyruszy tramwaj z epoki, którym podróżować będą członkowie grupy rekonstrukcyjnej w polskich mundurach. Będą oni rozdawać materiały promocyjne, poświęcone bohaterom powietrznej obrony Warszawy.

Gry planszowe i karciane Instytutu Pamięci Narodowej cieszą się niesłabnącą popularnością. "303" zdobyła w 2010 r. tytuł Wojennej Gry Planszowej Roku, a "Kolejka" (o realiach zakupów w czasach PRL) - tytuł Gry Planszowej Roku 2012.

Autor: fc/roody / Źródło: PAP