Ekoautobus przebrany za murawę

Poznań

tvn24 | Adrian PółrolniczakSolaris Urbino Electric

Nie dymi, jest cichy i rozpędza się do 50 km/h. Przygotowany specjalnie dla kibiców pierwszy w Polsce autobus z napędem elektrycznym wyjechał na ulice Poznaia. Będzie kursował pomiędzy lotniskiem Ławica a hotelem Novotel na pl. Andersa.

Solaris Urbino Electric po 1,5 godzinnym ładowaniu może przejechać 100 km. Nie emituje spalin i jest bardzo cichy. - Komfort jazdy jest niesamowity. Ten autobus cichutko sunie, jakby płynął po ulicach- zachwala Iwona Cieslik z MPK w Poznaniu.

Prototyp będzie testowany w Poznaniu do końca czerwca. Z okazji mistrzostw Euro 2012 autobus pokryty jest z zewnątrz sztuczna trawą i graficznymi symbolami turnieju. Przejazd nowym pojazdem Solarisa jest bezpłatny.

Ekoautobus przebrany za murawętvn24

Poznań lubi nowinki

- Po raz kolejny Poznań będzie testował nowość na polskim rynku. Wcześniej na naszych torach debiutował pierwszy tramwaj wyprodukowany przez Solarisa, jako pierwsi w Polsce kupiliśmy także autobus hybrydowy – wylicza Iwona Cieślik.

Autobus codzienie przejedzie sześć razy trasę z Ławicy do Nowotelu, zatrzymując się tylko raz na rondzie Kaponiera. Ekologiczny Urbino jeździ z prędkością 50 km na godzinę. W autobusie jest około 65 miejsc z czego 26 siedzących.

Po teście do poprawki

MPK nie planuje narazie zakupu elektrycznych autobusów. Po miesięcznych testach w Poznaniu autobus trafi najprawdopodobniej do fabryki w Bolechowie gdzie będą kontynuowane prace nad jego konstrukcją.

Autor: AB / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | Adrian Półrolniczak