Dodatkowe autobusy na mecz

Poznań

ZTM PoznańKomunikacja w Poznaniu na mecz Chorwacja-Włochy

W czwartek na Stadionie Miejskim o godzinie 18:00 zagrają kolejne drużyny z grupy C- Chorwaci i Włosi. Miasto przygotowało dla kibiców 16 dodatkowych parkingów, 3 dodatkowe linie tramwajowe i 8 specjalnych autobusów.

Na trybunach zasiądzie ok. 40 tys. widzów - około 20 tysięcy Chorwatów i około 6 tysięcy Włochów. 4 tysiące widzów będzie gośćmi UEFA. Reszta to Polacy i kibice z innych krajów.

Zagraniczni kibice już od środy przybywają do Poznania samochodami, koleją i samolotami. W czwartek oprócz zwykłych samolotów liniowych, wyląduje pięć czarterów z Zagrzebia i jeden z Mediolanu. Również w tym dniu na poznański dworzec dotrą trzy specjalne pociągi z Chorwatami.

Fun Zone w dniu meczu

Poznańska strefa kibica, która działa w obrębie placu Wolności i Al. Marcinkowskiego, będzie otwarta od 13.00.

Przed meczem Chorwacja-Włochy wystąpi Poznańska Orkiestra Rozrywkowa. Po zakończeniu transmisji tego meczu, a także transmisji zaplanowanego na 20.45 meczu Hiszpania-Irlandia, który rozegrany zostanie w Gdańsku, kibice będą bawić się przy muzyce trance.

Sportowe zmagania zabezpieczać będzie ok. 2,5 tys. policjantów. Nad zdrowiem osób bawiących się w poznańskiej strefie kibica czuwać będzie ok. 50 osób personelu medycznego: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i wolontariuszy.

Komunikacja miejska

Kibice, którzy do Poznania dotrą prywatnymi samochodami, będą mogli zostawić je na parkingach zlokalizowanych m.in. przy centrach handlowych, a stamtąd ruszyć na stadion tramwajem lub autobusem.

W trakcie pierwszego meczu rozgrywanego w Poznaniu kierowcy nie powinni mieć problemów z zaparkowaniem na przygotowanych przez miasto parkingach. Większość kibiców dostała się w okolice stadionu środkami komunikacji miejskiej. W dzień meczu uruchomione będą dodatkowe linie autobusowe (E1, E2, E3, E5, E6, E7, E10, E20) i tramwajowe (30, 31 i 32).

Środki komunikacji miejskiej będą dowozić kibiców na stadion m.in. ze Strefy Kibica, z dworca na Górczynie oraz z parkingów. Co kilka minut będzie kursował tramwaj nr 30 łączący Strefę Kibica i Stadion Miejski. Kibice dostaną się też pod stadion kursującym podobną trasą liniowym tramwajem nr. 13. Obie te linie były szczególnie oblegane przez kibiców w niedzielę; w czwartek mają być dodatkowo wzmocnione.

Dodatkowe parkingi

Mimo wcześniejszych zapowiedzi, na drugi rozgrywany w Poznaniu mecz w ramach Euro, nie zostanie oddana linia tramwajowa na Franowo. Kibiców, którzy zatrzymają się na parkingu Park&Ride pod zlokalizowanym tam centrum handlowym, do miasta dowozić będą autobusy.

Przez cały czas trwania mistrzostw czynny jest bezpłatny parking przy centrum handlowym M1 przy ul. Szwajcarskiej. Czynne są też dwa parkingi płatne: na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz parking targowy przy ul. Matejki.

Oprócz tego na dzień meczu w Poznaniu miasto przygotowało miejsca do zaparkowania w okolicach stadionu i parkingi przy centrum handlowym Tesco przy ul. Opieńskiego, na ul. Cmentarnej, ul. Smoluchowskiego i przy centrum handlowym King Cross.

W związku z małym zainteresowaniem przy okazji niedzielnego meczu zawieszone zostało funkcjonowanie tymczasowego parkingu na Torze Samochodowym Poznań na 3 tys. samochodów. Nie będzie też specjalnych linii autobusowych, które dojeżdżały do tego miejsca.

W sumie w Poznaniu na czwartkowy mecz przygotowano łącznie 16 parkingów typu Park&Walk i Park&Ride. Ich pojemność szacowana jest na 4,9 tys. samochodów i ponad 500 autokarów.

Autor: AB / Źródło: PAP/ MPK

Źródło zdjęcia głównego: ZTM Poznań