Poznań

Denary, bursztyny i zapinki. Skarby na budowie obwodnicy

Poznań

Ostrów Wlkp.: Takie skarby odnaleziono podczas budowy obwodnicy
GDDKiA O/PoznańW sumie archeolodzy przebadali 14 hektarów

Kilkadziesiąt monet, bursztyny, paciorki, bransolety, naszyjniki i noże - na to wszystko natknęli się archeolodzy pracujący na budowie obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Archeolodzy przebadali jak dotąd 14 hektarów.

W Ostrowie Wielkopolskim trwa budowa obwodnicy na drodze ekspresowej S11 wraz z rozbudową ul. Kaliskiej (krajowa "25"). Oprócz drogowców, pracują tam także archeolodzy. Przebadali w sumie 14 hektarów.

- Odkryto pozostałości budynków mieszkalnych i gospodarczych, studnie piece i paleniska - wymienia Krzysztof Borkowski z poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

165 grobów i mnóstwo monet

Najcenniejsze znaleziska wiążą się jednak z cmentarzami, na których chowano spalone zwłoki. Odkryto tam 165 grobów popielnicowych a wewnątrz nich gliniane naczynia, metalowe szpile, bransolety, naszyjniki, noże, tarczki guzikowate, kółka i zwoje spiralne z drutu, wyroby z krzemieni i kamieni oraz paciorki szklane.

Skarby znalezione przez archeologówGDDKiA O/Poznań

Na stanowisku Wtórek odkryto dwa cenne skarby. Pierwszy to depozyt monet, na który składało się 39 denarów rzymskich z I i II wieku. - Towarzyszyło im 26 szklanych i bursztynowych paciorków i ich fragmentów - podaje Borkowski.

Znaleziono też dwie srebrne zapinki z połowy V wieku.

Drugi ze skarbów odkryto około 30 metrów dalej - tam natrafiono na 67 monet. - Podczas wstępnej konserwacji udało się rozpoznać emisje monet z czasów pomiędzy początkiem panowania Wespazjana (69 r. n.e.) a końcem panowania Kommodusa (192 r. n.e.) - podaje Borkowski.

Obecnie trwa opracowywanie wyników badań prowadzonych na obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. - Co najmniej kilka stanowisk wniesie trwały wkład w stan wiedzy o przeszłości tej części Polski - uważa Borkowski.

Autor: FC / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA O/Poznań

Pozostałe wiadomości