Cristiano Ronaldo obok Lenina. Matrioszki na Euro 2012

Poznań


Nietypowe pamiątki piłkarskie można znaleźć na Jarmarku Świętojańskim w Poznaniu. Ze względu na Euro 2012 tegoroczną edycję targu przeniesiono w nowe miejsce.

- Mamy różne reprezentacje - pokazuje sprzedawca matrioszek. Do wyboru ma między innymi figurki z reprezentacjami Hiszpanii, Portugalii, Anglii czy Rosji, a także z FC Barceloną czy Chelsea Londyn.

- W każdej matrioszce są podobizny pięciu piłkarzy, największych gwiazd danego zespołu - wyjaśnia, otwierając jedną z nich, i prezentując coraz mniejsze figurki.

Obok Lenina i Putina

Są matioszki mniejsze i większe. Stoją obok figurek tradycyjnych oraz tych z podobiznami rosyjskich przywódców. Tu największy jest Lenin, a najmniejszy Putin.

Małe pamiątki z piłkarzami kosztują 50 zł, o 10 zł więcej niż zwykłe "babunie". Za największe trzeba zapłacić 120 zł.

Jarmark wypchnięty przez Euro

W tym roku, w związku z Euro 2012 i lokalizacją strefy kibica, Jarmark Świętojański nie odbywa się na Starym Rynku, a w Starym Korycie Warty. Handlarze narzekają na tę lokalizację: - Nie da się ukryć, że to miejsce jest dużo mniej atrakcyjne. Ludzi jest dwa razy mniej niż przed rokiem - przyznaje mężczyzna handlujący antykami.

Sprzedawcy liczą każdą złotówkę. - 150 złotych. Nie opuszczę ceny, mamy za mały utarg - wyjaśniał jeden ze nich targującemu się klientowi. - W zeszłym roku zszedłbym z ceny - dodał.

Ostatni tydzień

Jarmark potrwa jeszcze tydzień. Na stoiskach ulokowanych przy ulicach Międzymoście i Ewangelickiej można kupić m.in. antyki, biżuterię, obrazy, rękodzieła rzeźby czy regionalną i zdrową żywność. Znajdziemy także punkty promujące Chorwację i Irlandię. Kibiców z tych krajów gościmy w Poznaniu.

Szczegółowy program jarmarku znajdziesz tutaj.

Autor: FC/mz / Źródło: TVN24 Poznań