"Był to mistrz zawodu i życia". Zmarł prof. Stefan Stuligrosz

Poznań

Aktualizacja:
tvn24Stefan Stuligrosz

Nad ranem w szpitalu w Puszczykowie zmarł założyciel Poznańskich Słowików – poinformowała Filharmonia Poznańska. Dyrygent w sierpniu skończyłby 92 lata.

Stefan Stuligrosz urodził się 26 sierpnia 1920 r. Od urodzenia związany był z Poznaniem, a w szczególności ze Starołęką, w której się wychował.

"Odeszła postać charyzmatyczna"

Dyrygenta, pedagoga i przyjaciela wspominają współpracownicy i długoletni znajomi Stuligrosza.

- To strata nie tylko dla kultury poznańskiej, polskiej, przecież i Watykan, i Biały Dom

znały to nazwisko. Nie widziałem go nigdy markotnego, zawsze był uosobieniem miłości bliźniego - wspomina Andrzej Wituski, dyrektor Towarzystwa Muzycznego im. H.Wieniawskiego. - To był mistrz zawodu i życia. Człowiek-drogowskaz - dodał.

- Profesor wytyczał bieg polskiej chórystyki od wielu lat - uważa kompozytor i dyrygent Jacek Sykulski, dyrektor Poznańskiego Chóru Chłopięcego.

- Dla mojego pokolenia to osoba, która była od zawsze i wydawało nam się, że zawsze będzie. Jego wspaniała osobowość muzyczna, którą słyszeliśmy w brzmieniu chóru była przykładem dla wszystkich i wzorem dla wszystkich. Był moim pierwszym dyrygenckim idolem, moim rektorem, osobą, która przygotowała mnie do studiów dyrygenckich - opowiadała Agnieszka Duczmal, założycielka i dyrektor Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.

- Spotykałem się z nim zbyt rzadko. Chciałabym więcej. To była niesamowita osobowość - podsumował Ryszard Grobelny, prezydent miasta.

Pochłonięty muzyką

Przygodę z dyrygenturą Stuligrosz rozpoczął jeszcze w czasie okupacji, kiedy prowadził zajęcia konspiracyjnego chóru katedralnego, po aresztowaniu ks. Wacława Gieburowskiego.

Po II wojnie światowej oficjalnie założył Chór Chłopięco-Męski „Poznańskie Słowiki”, którego dyrygentem pozostał aż do śmierci. Chór pod dyrekcją Stuligrosza koncertował na całym świecie, w tym wielokrotnie w Watykanie i podczas wizyty Jana Pawła II w Polsce.

Stuligrosz był także kompozytorem. Stworzył w sumie ponad 600 utworów, głównie chóralnych o tematyce religijnej. Opracował dziesiątki kolęd i pieśni.

W ciągu ponad 70 lat pracy prof. Stuligrosza przez jego chór przeszło ponad 2 tys. wychowanków. Wykształcił znakomitych dyrygentów i chórmistrzów, m.in. Grzegorza Nowaka, Janusza Dzięcioła, Jana Szyrockiego, Kazimierza Górskiego, ks. Kazimierza Szymonika, Mieczysława Dondajewskiego i Antoniego Grefa. W 2010 roku został odznaczony Orderem Orła Białego. Za zasługi Stuligrosz dostał symboliczne klucze do Nowego Jorku, Filadelfii, Chicago i Cleveland.

Autor: FC/k/AB//mz / Źródło: PAP, TVN24 Poznań