Poznań

Budowali stadiony. Ogłosili upadłość

Poznań

ZDM PoznańPrace na ulicy Roosevelta

Sąd Rejonowy w Poznaniu zdecydował o ogłoszeniu upadłości Hydrobudowy z możliwością zawarcia układu. Firma odpowiadała za modernizację stadionu miejskiego w Poznaniu, budowę Stadionu Narodowego oraz PGE Areny.

- Sąd postanowił o utrzymaniu zarządu własnego i wyznaczył nadzorcę oraz sędziego komisarza – - poinformowała w rozmowie z PAP jego rzeczniczka Joanna Ciesielska-Borowiec.

Wierzyciele Hydrobudowy mają trzy miesiące na zgłoszenie swoich wierzytelności.

Upadły układ Hydrobudowa wraz z PBG złożyły na początku czerwca wnioski o upadłość układową. Wniosek o upadłość układową złożyła także Aprivia. Spółki podały, że bezpośrednią przyczyną decyzji są przeciągające się rozmowy z bankami na temat finansowania grupy - kredytu pomostowego zapewniającego finansowanie do czasu pozyskania środków z emisji obligacji zamiennych, jak również refinansowania akwizycji Rafako. Hydrobudowa Polska zaproponowała układ w dwóch wariantach. W wariancie A zakłada on spłatę 100 proc. wierzytelności wobec podmiotów, których wierzytelność nie przekracza 10 tys. zł. W przypadku wierzytelności od 10 tys. zł do 1 mln zł, Hydrobudowa proponuje spłatę 80 proc. wartości wierzytelności, a w przypadku podmiotów, których wierzytelności przekraczają 1 mln zł, Hydrobudowa proponuje spłatę 44 proc. Wariant B zakłada zaspokojenie wierzycieli według wariantu A z uzupełnieniem zamiany długu na kapitał dla wierzytelności powyżej 1 mln zł o akcje spółki po cenie 1 zł za akcję do wartości 5 proc. wykazanego zadłużenia.

Jak informowała wcześniej PAP, Hydrobudowa Polska we wniosku o upadłość zgłosiła 18 tys. wierzytelności na 1,23 mld zł. Trzy areny Euro na koncie

Hydrobudowa jest jedną z największych polskich firm budowlanych. Zajmuje się kompleksową realizacją inwestycji budownictwa technologicznego, hydrotechnicznego, obiektów ochrony środowiska i wodno-kanalizacyjnych. Odpowiadała za budowę Stadionu Narodowego w Warszawie oraz PGE Areny w Gdańska a także za modernizację Stadionu Miejskiego w Poznaniu.

Mieli realizować kolejne inwestycje

Obecnie buduje w Poznaniu Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, którego termin oddania został przesunięty. Początkowo obiekt miał być gotowy na Euro 2012. Firma wygrała także przetarg na przebudowę ronda Kaponiera. Pierwszy etap prac zakończył się kilka dni temu, drugi planowo ma zacząć się po Euro.

Autor: fc/roody / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ZDM Poznań

Pozostałe wiadomości