Poznań

Bronią mieszkańców kamienicy, broniąc się przed kamienicą

Poznań


Rośnie w siłę Koalicja dla Mieszkańców kamienicy przy ul. Stolarskiej w Poznaniu. Apel w ich obronie podpisał m.in. Zygmunt Bauman, a w czwartek dwóch studentów Uniwersytetu Adama Mickiewicza będzie bronić przed nią swoje prace licencjackie.

Apel o solidarność z mieszkańcami ul. Stolarskiej podpisało już 600 osób, w tym wybitne osoby ze świata nauki i sztuki. Oprócz Zygmunta Baumana, swój podpis złożył prof. David Harvey z Uniwersytetu w Nowym Jorku, publicysta Jacek Żakowski czy artystka Joanna Rajkowska.

To początek kolejnych akcji wokół kamienicy. W czwartek 2 studentów antropologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza przystąpi do obrony swoich prac licencjackich przed jej wejściem.

Happening w słusznej sprawie

Na zlecenie nowych właścicieli Lecha Gawrońskiego i Grzegorza Liberkowskiego zatrudniony zarządca Piotr Ś. nęka rękoma robotników lokatorów ul. Stolarskiej 2. Odcięto im prąd i wodę. Od tygodni mieszkańcy barykadują kamienicę od środka.

Osób solidaryzujących się z nimi i chcących, by o sprawie było jak najgłośniej jest coraz więcej, a ich pomysły coraz bardziej spektakularne. Pod koniec sierpnia zorganizowali piknik i happening podczas, którego wnosili wodę na czas do mieszkań od niej odciętych.

Komisja na chodniku

Do obrońców Stolarskiej dołącza teraz środowisko uniwersyteckie. W czwartek o godz. 12:00 przed kamienicą odbędą się obrony dwóch prac licencjackich.

- Promotorem prac jest Pani dr Agata Stanisz, a recenzentem dr Kacper Pobłocki z Instytutu Etnologii i i Antropologii Kulturowej UAM. Zaproponowali żeby obrony ich studentów zorganizować przed kamienicą. Będzie to normalna, formalna, pełnoprawna obrona - powiedziała dla tvn24.pl Katarzyna Czarnota ze Stowarzyszenia Lokatorów Wielkopolskich.

- To wyszło spontanicznie. Pomysł narodził się podczas naszych rozmów z dr Stanisz i naszymi studentami, którzy też interesowali się losem mieszkańców ze Stolarskiej. Pomysleliśmy dlaczego by nie zorganizować tam obron - powiedział dla tvn24.pl dr Kacper Pobłocki.

Serce na drucie

Po południu przed kamienicą happening rozpocznie z kolei Koło Gospodyń Miejskich. Zachęcają żeby wszyscy zabrali ze sobą druty, szydełka, kolorowe nitki i przyszli haftować, szydełkować i wyszywać.

- Gospodynie Miejskie zaczną akcję o 15:00. Będą robiły serduszka, które rozdadzą lokatorom i uczestnikom spotkania - dodaje Czarnota.

Autor: ab/roody//ec / Źródło: TVN24 Poznań

Pozostałe wiadomości