Wildę sprawdzą na torach Formuły 1. Bolid zbudowali studenci

TVN24

TVN 24 PoznańBolid wybudowali studenci Politechniki Poznańskiej

Wilda - tak nazywa się bolid zbudowany przez studentów Politechniki Poznańskiej. Na podstawie własnych badań, testów i doświadczeń stworzyli pojazd, który już 22 lipca wyjedzie na tor wyścigowy we Włoszech.

Bolid zaprezentowano na terenie zakładów Volkswagena w Poznaniu, który jest partnerem projektu. Pojazd od początku do końca zbudowany jest przez zespół studentów.

- Zespół to 35 osób z ośmiu wydziałów Politechniki Poznańskiej, ze wszystkich lat studiów. Każdy ma już tytuł inżyniera. Dzielimy się na grupę techniczną i marketingową - wyjaśnia Julia Ławniczak-Gościńska, Team Leader PUT Motorsport.

Wilda lepsza od Warty

Wilda, bo taką nazwę, pochodzącą od dzielnicy, w której powstał, otrzymał bolid, to już drugi pojazd wybudowany przez studentów Politechniki Poznańskiej. Znacznie różni się od modelu Warta sprzed roku.

Zamiast standardowej ramy stalowej posiada monokok z aluminium oraz kompozytów węglowych. Zastosowano też w nim pakiet aerodynamiczny i zmniejszono rozmiar obręczy kół z 13 do 10 cali. Dodatkowo zainstalowano suchą miskę olejową, która pozwala na dostarczanie silnikowi wymaganej ilości oleju, nawet podczas bardzo dużych przeciążeń. Został też "odchudzony" o 50 kg w porównaniu do zeszłorocznego projektu - waży tylko 210 kg.

- Wszystkiego uczymy się w trakcie trwania projektu. Oczywiście posiadamy wiedzę teoretyczną wyniesioną z zajęć, ale niestety nie ma zajęć na których można nauczyć się wybudować bolid wyścigowy - mówi Ławniczak-Gościńska.

Pojawią się na torach F1

22 lipca studenci wraz z bolidem wyruszą na zawody rundy europejskiej do Włoch, gdzie na torze Riccardo Paletti spotka się 80 zespołów z całego świata. W sierpniu pojazd testować będą na jednym z najsłynniejszych torów Formuły 1 torze Hockenheimring w Niemczech i w Gyor na Węgrzech podczas zawodów Formuła Student.

- Jestem pełna podziwu dla pasji i zaangażowania, jakie wykazują młodzi ludzie skupieni w tej grupie projektowej – mówi Jolanta Musielak, członek zarządu ds. personalnych Volkswagen Poznań.

Dla poznańskiej fabryki, tacy studenci to skarb. - W przyszłości mamy z nich świetny narybek do firmy. Kilkoro z nich już pracuje w Volkswagen Poznań i wykorzystuje swoją wiedzę w praktyce, między innymi w naszym biurze konstrukcyjnym - mówi.

Autor: FC/gp / Źródło: TVN 24 Poznań