Poznań

Bilety czasowe ważne dłużej. Mniejsze kary za jazdę na gapę

Poznań

TVN 24 Poznań | FCBilety 15-minutowe będą od środy wydłużone

Radni Poznania uchwalili zmiany w czasie obowiązywania biletów jednorazowych. Zarówno 15 jak i 30-minutowe bilety zostaną tymczasowo wydłużone.

Od środy bilety 15-minutowe będą obowiązywać 25 minut, a 30 minutowe - 45 minut. Promocja biletowa będzie obowiązywać w dni robocze w godzinach od 6.00 do 19.00, a w soboty od 8.00 do 14.00.

- Wydłużenie biletów czasowych wchodzi w życie w środę 27 marca i obowiązywać będzie do 31 sierpnia - wyjaśnia Zdzisława Andrzejewska, zastępca dyrektora ds. handlowych Zarządu Transportu Miejskiego.

Przez utrudnienia i remonty

Wprowadzenie promocji na bilety radni argumentowali licznymi remontami na rondzie Kaponiera i na skrzyżowaniu ulic Towarowa/Matyi oraz opóźnieniami w oddaniu do użytku przedłużonego odcinka trasy PST do Dworca Zachodniego i ul. Głogowskiej, oraz torowiska w ul. Grunwaldzkiej.

- Skala występujących obecnie problemów wydaje się większa niż na przełomie 2011 i 2012 roku, kiedy obowiązywała poprzednia "promocja biletowa" - przekonywał Marek Sternalski, przewodniczacy klubu radnych PO.

"PiS proponował to we wrześniu"

Szymon Szynkowski vel Sęk z PiS, przypomniał, że jego klub takie rozwiązanie proponował już we wrześniu ubiegłego roku. Wtedy uchwała nie została przyjęta, a przeciw niej zagłosowali właśnie radni PO.

Teraz zmienili zdanie i poparli uchwałe ws. biletów.

- Wtedy przychyliliśmy się do apelu i argumentów urzędników i prezydenta Poznania. Powinni dziękować, że rozpatrzyliśmy pozytywnie ich prośbę. Urzędnicy twierdzili, że przyjęcie takiej uchwały wiąże się z dużymi kosztami. Obiecali przy tym, że będą organizować i informować o promocjach, jednak tego nie robią. Mało kto wie że np. kasując w piątek bilet 24 godzinny, możemy jeździć do niedzieli wieczora. Stąd właśnie zmiana naszego zdania w tej kwestii - tłumaczy Mariusz Wiśniewski, radny PO.

Mniejsze kary

To nie jedyne decyzje radnych związane z komunikacją miejską, jakie podjęto na wtorkowej sesji rady miasta. W głosowaniu przepadła propozycja wprowadzenia w Poznaniu biletów 5-minutowych i 3 przystankowych. Przyjęto natomiast uchwałę zmniejszającą karę za jazdę bez biletu lub za przekroczenie czasu.

Teraz, w przypadku awarii biletomatu, potwierdzonej przez Zarząd Transportu Miejskiego, pasażer zapłaci jedynie 1% kary za jazdę "na gapę".

Mniej zapłacą także pasażerowie, którzy skasowali bilet ale nieznacznie przekroczyli czas jazdy. W przypadku przekroczenia czasu jazdy o 5 minut madat zostanie zmniejszony o połowę (140 zł, opłacona w ciągu tygodnia - 98 zł, płatna u kontrolera - 70 zł).

Autor: FC/par / Źródło: TVN 24 Poznań

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań | FC