Poznań

Poznań

Od poniedziałku strażnicy miejscy wspólnie z funkcjonariuszami drogówki będą mierzyć prędkość, z jaką poznańscy kierowcy poruszają się po ulicach miasta.

Kolejarze ustalają przyczyny porannego wypadku na stacji kolejowej w Ostrowie Wielkopolskim. Na jednym z peronów zderzyły się dwa pociągi - towarowy i osobowy. Cztery osoby zostały poszkodowane. Ruch odbywa się bez przeszkód.

W poniedziałkowy poranek, 28 maja, czterech uczestników Poznań Traffic Race II sprawdzi, jak najszybciej poruszać się po mieście. Wszyscy pokonają trasę o długości około 12 km, przemieszczając się różnymi środkami transportu ze wschodniej części Poznania na Stadion Miejski.

Wieczór kościołów to okazja do tego, by odwiedzić miejsca na co dzień niedostępne i poznać historię obiektów sakralnych. W tym roku do zwiedzania kościelnych zakamarków, a także na chwilę zadumy i modlitwy, zapraszają proboszczowie parafii gotyckich.

Najlepszym polskim klubem piłkarskim jest Lech Poznań. Tak wynika z najnowszego rankingu klubów europejskich ogłoszonego przez UEFA. Poznaniacy zajmują w nim 89. miejsce - najwyższe spośród polskich drużyn. Oprócz "Kolejorza" w rankingu sklasyfikowanych jest pięć ekip z naszego kraju.

Dimitrije Injac opuszcza Lecha Poznań. Serb nie przedłużył kontraktu, a działacze podpisali kontrakt z innym zawodnikiem na jego pozycję - Łukaszem Trałką z Polonii Warszawa.

Dobiegają końca prace przy dwóch największych inwestycjach w Poznaniu. W poniedziałek odbędzie się oficjalna uroczystość otwarcia nowego terminalu na lotnisku Ławica. We wtorek, tuż po uroczystym otwarciu, pierwsi pasażerowie skorzystają z nowego dworca.

Już dziś ulicami Poznania przejedzie Masa Krytyczna. Rowerzyści chcą przespacerować się ścieżką przy ul. Bułgarskiej i zaprotestować w ten sposób przeciw zakazowi ruchu rowerowego wokół stadionu podczas meczów Euro 2012.

Kończy się remont na ul. Kraszewskiego, zaczyna na Górnej Wildzie. Dodatkowo w związku z awarią kanalizacji, autobusy nie jeżdżą ul. Szpitalną. Pasażerowie znów muszą przygotować się na zmiany.

- Jesteśmy pierwszy miastem w Polsce, które wydało zgodę na organizację meczów w dniach 10, 14 i 18 czerwca - ogłosiła Ewa Bąk, dyrektor wydziału sportu w Poznaniu. Oznacza to, że wszystkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo wydały pozytywną opinię o Stadionie Miejskim.

Renowacja 11 szaletów kosztowała 2 mln zł. Na postawienie siedmiu nowych, automatycznych toalet w centrum urząd miasta wydał kolejne 2,5 mln złotych. - Zdążymy na Euro - zapewniają urzędnicy.

Sześć koncertów jazzowych w wykonaniu pianisty Leszka Możdżera i jego gości przewiduje program plenerowego II Enter Music Festiwal, który odbędzie się na początku czerwca w Poznaniu.