Poznań

Poznań

Po ośmiu miesiącach tramwaje wróciły na rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Na razie jeździ tam, tymczasowo, tylko "15". Na powrót "7" pasażerowie muszą jeszcze poczekać.

Dodatkowe autobusy i tramwaje. Do tego specjalne linie z lotniska, dworca i strefy kibica na stadion oraz cyfrowy plan miasta. Tak wygląda komunikacja miejska w Poznaniu na Euro 2012.

Już w sobotę na lednickich polach odbędzie się XVI spotkanie młodych Lednica 2000. W tym roku hasłem III Apelu Tysiąclecia przewodnim spotkania będzie "Miłość cię znajdzie".

Grafficiarza, który prawdopodobnie odpowiedzialny jest za zniszczenie setek murów poznańskich budynków, a także szyb w tramwajach i autobusach, zatrzymali poznańscy policjanci. Straty poniesione tylko przez miejską komunikację szacowane są na 200 tys. zł.

Sąd Apelacyjny w Poznaniu negatywnie zaopiniował we wtorek wniosek o ułaskawienie Jakuba T., skazanego za gwałt w brytyjskim Exeter. Wniosek złożyła żona skazanego. Wcześniej wniosek kobiety pozostawił bez dalszego biegu sąd okręgowy. Decyzje te oznaczają, że wniosek nie zostanie przedstawiony prezydentowi.

We wtorek pierwsi pasażerowie skorzystali w nowej hali przylotów portu lotniczego Ławica. Przylecieli rejsem czarterowym z Sharm El-Sheik, punktulanie o godzinie 15:20 – informują władze lotniska.

Prezydent Bronisław Komorowski oficjalnie otworzył we wtorek nowy dworzec Poznań Główny. Mimo, że na zamkniętej uroczystości miało nie być pasażerów, nie obyło się bez incydentu.

Prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty na poznańskim Stadionie Miejskim oświadczył, że jest pod wrażeniem przygotowań do Euro 2012. Ocenił, że mamy prawo być dumni, a jeśli do tego dojdzie sukces sportowy, to będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy szczęściarzami.

Specjalne darmowe autobusy dla kibiców uruchomi Continental. W dni meczowe będą jeździć między strefą kibica ze stadionem.

Dzień po zakończeniu sezonu I ligi, ruszyły prace na stadionie Warty Poznań. Obiekt dostosowany będzie do wymogów licencyjnych.

Ulice Roosevelta i Grunwaldzka oraz trasa tramwajowa na Franowo – na 10 dni przed Euro nadal nie znamy dokładnego terminu oddania tych inwestycji. Miasto jednak zapewnia, że zdąży na czas, podobnie jak w przypadku nowego terminalu Portu Lotniczego Ławica i Dworca Głównego.

10 tysięcy kubików betonu, 750 ton stali konstrukcyjnej i tyle samo zbrojenia – tyle materiałów zużyto na budowę nowego terminala portu lotniczego Ławica. W poniedziałek wieczorem uroczysto otwarto nowy obiekt. Pierwsi pasażerowie mogą już z niego korzystać.

Pytania ze znajomości przepisów ruchu drogowego, wiedzy o firmie, uwagi pasażerów, egzamin w WORD i wymagający precyzji test praktyczny na torze Poznań. Tym wszystkim zadaniom poddani byli finaliści konkursu na Najlepszego Kierowcę. Wszystkie konkurencje najsprawniej pokonał Paweł Sztukiewicz.

We wtorek po 9 miesiącach budowy otwarto dworzec Poznań Główny. Jak powstawał dworzec można zobaczyć w 4-minutowym filmie, który udostępniła firma TriGranit, główny wykonawca.

Po Gdańsku, także w Poznaniu w strefie kibica będzie można płacić tylko za pomocą kart zbliżeniowych. Ci, którzy takiej nie posiadają, będą mogli na miejscu wyrobić sobie specjalną, pamiątkową kartę.

Ostatni z 45 nowych tramwajów, zamówionych w 2010 roku przez Poznań, jest już w mieście. MPK finalizuje zakupy za blisko 400 milionów złotych.

Solaris Urbino Electric, pierwszy w Polsce autobus z napędem elektrycznym, będzie testowany w Poznaniu. Od 2 czerwca przez miesiąc wozić będzie kibiców z lotniska na Ławicy do Novotelu koło budynków Andersii.